Komora týž den s finanční společností podepsala smlouvu o odkupu. Inkasní servis pak začne od zdravotních pojišťoven pohledávky vymáhat soudně.
„Každý lékař může tak rychle dostat peníze a nemusí je začít vybírat od pacientů,“ uvedl Rath. Právě on by se měl stát náměstkem ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, rozdělit si s ní kompetence a zabývat se vnitřními problémy resortu.
Návrhy na zlepšení ekonomiky VZP
Rath představil novinářům i návrhy komory, jak zlepšit ekonomickou situaci Všeobecné zdravotní pojišťovny, která lékařům platí pozdě. Navrhuje:
* úvěr na dobu, než budou odkoupeny pohledávky od České konsolidační agentury;
* revizi všech smluv s nemocnicemi, které jsou dnes velmi rozdílné. Měla by vzniknout smlouva jedna a ta by měla být uzavřena s každou nemocnicí;
* revize smluvních vztahů s ambulantními lékaři, aby jednomu lékaři odpovídal i jeden smluvní úvazek, a ne několik, jako to u některých je;
* zastavit uzavírání nových smluv na specializovanou ambulantní nebo primární péči ve všech nemocnicích; * zastavit uzavírání nových smluv či rozšiřování stávajících s nákladnými provozy, především hemodialýzy, laboratoře atd.;
* nastartovat plošné a důsledné revize dodržování omezeného předepisování léčiv; * revidovat lázeňskou péči; * ve spolupráci se stomatologickou komorou provést revizi stomatologických výkonů z pohledu úhrad ze všeobecného zdravotního pojištění;
* když je VZP v krizi, zaměstnanci by si neměli vyplácet odměny ani osobní příplatky do doby, než se hospodaření pojišťovny zlepší.
O těchto bodech bude ve čtvrtek jednat Rath s ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou. Rath tvrdí, že uvedená opatření by ročně přinesla 3 až 4 miliardy korun úspor.
Ministerstvo prověří jejich hospodaření
Ministerstvo zdravotnictví prověří hospodaření zdravotních pojišťoven. Řekl to novinářům ve středu náměstek ministryně zdravotnictví Radovan Suchánek. Prověrka by měla začít v nejbližší době.
Emmerová navíc uložila zástupcům ministerstva zdravotnictví ve správních radách, aby si vyžádali přehled výdajů na preventivní programy. Je to v souvislosti s tím, že zdravotní pojišťovny odmítají proplácet očkování proti chřipce, které jim ukládá zákon. Pojišťovny ale tvrdí, že v zákoně není očkování proti chřipce.
Pojišťovny ale vydávají milióny na preventivní programy, jejichž přínos není jednoznačný. Jde např. o plavenky do bazénů nebo hrazení antikoncepce.
Václav Pergl, Právo