Bude řešit financování zdravotnictví a platy lékařů
Premiér tak poprvé zasáhne do sporu o to, jak má zdravotnictví vypadat a zda budou ve druhém pololetí zvýšeny platy lékařů. Paroubek se už včera separátně sešel s ministryní Emmerovou, prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem a zdravotními pojišťovnami.
Po jednání dodal, že návrh ministryně je dobrým východiskem pro další jednání. Přesto ale chce mít víc informací. „Požádal jsem o návrhy racionalizačních opatření také zájmová sdružení, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a další pojišťovny. Určitě vznikne komplexnější materiál, který bych rád projednal jednak koaličně, jednak s opozičními stranami, pokud o to bude zájem,“ prohlásil premiér. Podle našich informací by se měl výsledný dokument dostat do vlády už během 14 dnů.
Spor o finance
Dnes se bude jednat hlavně o tom, jestli zvýšit cenu lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů, díky čemuž by stoupl plat zdravotníků. Lékařská komora už nejednou varovala, že pokud se tak nestane, připraví protestní akce.
I když je neupřesnila, je jasné, že by mohlo jít o stávku lékařů. Zdravotní pojišťovny ale tvrdí, že pokud se cena práce zvýší a lékařům výrazně stoupnou platy -podle zdravotních pojišťoven v průměru na 85 000 korun měsíčně z dnešních 35 000 Kč, pak to bude znamenat, že systém se zadluží o dalších 24 miliard korun. Nyní dosahuje dluh asi 10 miliard.
Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková varuje, že takové zadlužení by mohlo znamenat krach některých zdravotnických zařízení, protože pojišťovny by nebyly schopny platit včas.
Jí oponuje prezident ČLK David Rath, který tvrdí, že první rok po zvýšení ceny práce by úprava nestála ani korunu a „v dalších letech bude záležet na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, na kolik se do systému úhrad promítne změna ceny práce v seznamu výkonů“.
19 opatření
Ministryně Emmerová navrhuje 19 stabilizačních opatření, které mají přispět k rovnováze financování zdravotnictví. Mimo jiné chce v nich požádat stát o dotaci 3,8 miliardy korun za pojištěnce zkrachovalých státních podniků.
Miliardy se mají získat i na úsporách léků, zavedení zdravotních knížek, valorizaci pojistného za osoby, za něž platí zdravotní pojištění stát, tedy především děti, důchodce a nezaměstnané. Úspora má být získána i ze zrušení úhrad antikoncepce a snížení provozních nákladů pojišťoven.
Ministryně opakovaně prohlásila, že je pro zvýšení platů lékařů, ale až poté, co systém zdravotního pojištění bude stabilizován. To by znamenalo nejdříve v příštím roce. Lékaři se proti tomu bouří, chtějí zvýšení ceny práce okamžitě, a proto vznikl spor, do něhož musí zasáhnout nyní premiér Paroubek.
Právo, Václav Pergl