ČTK o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo zahraničních věcí.
Děti do Prahy přiletěly v rámci programu Medevac v červenci. Trpěly těžkými srdečními vadami, které by v Barmě nebylo možné operovat. Chybějí tam totiž odborníci i přístroje. Jejich návrat do Rangúnu dnes proběhl bez komplikací. „Na letišti děti převzal dětský kardiochirurg a ošetřující lékař dětských pacientů Kchin Maun U, který ocenil spolupráci s českými lékaři a vyjádřil naději, že program MEDEVAC bude nadále úspěšně pokračovat,“ uvedl ministerstvo.
Program Medevac je určen hlavně pro děti ze zemí, kde se válčí nebo mají jiné potíže a nejsou pro ně léčebné možnosti. Využívají ho ale i dospělí. Například na začátku července do Prahy přicestovala pětice Libyjců, kteří utrpěli zranění v občanské válce.
Program Medevac vznikl v roce 1993 na pomoc lidem z válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině a pak také v Kosovu. Spolupracují na něm ministerstva zdravotnictví, vnitra, zahraničí a obrany. Zatím se díky němu léčilo více než 150 pacientů z různých zemí světa. Loni v červnu vláda schválila rozšíření humanitární pomoci i do severní Afriky. Přicestovat by mohli i nemocní ze Sýrie. Na programu spolupracují ministerstva zdravotnictví, vnitra, zahraničí a obrany.
Barma patří k nejchudším zemím světa, měla vojenskou vládu od roku 1962. Loni v březnu represivní vojenská junta předala formálně moc civilní vládě, která začala provádět demokratické reformy. Kritici tvrdí, že civilní vláda je jen zástěrkou a ve skutečnosti nadále vládnou mocné vojenské kruhy.