Škola grant získala jako jediná v Česku.
Vědkyně díky grantu vytvoří a povede pracovní skupinu o šesti až deseti lidech, a to nejméně 4,5 roku. „Naše skupina bude pracovat na objasňování procesu, kdy selhání v obranyschopnosti organismu při boji s choroboplodnými zárodky vede k autoimunitním onemocněním,“ uvedla O'Connellová v tiskové zprávě.
Vhodného kandidáta na vedoucí pozici vybrala komise z 20 uchazečů zejména ze Spojených států a západní Evropy. O'Connellová vystudovala v Dublinu a působila v předních světových institucích včetně Massachusettského technologického institutu v Bostonu a Biocentra v Bazileji. Poslední rok a půl před příchodem do Česka strávila na Stockholmské univerzitě.
„Pro další rozvoj potenciálu, který máme díky investicím do vědeckých center a příchodu mladých vědců, je nezbytné přilákat k nám i vědce s bohatými zkušenostmi a vazbami na mezinárodní týmy, schopné postavit zde výzkumné skupiny s vlastním výzkumným programem,“ řekl prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum Petr Dvořák.
CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. Vznikl jako společný projekt šesti brněnských univerzit a vědeckých pracovišť. Celkový rozpočet centra je 5,246 miliardy korun. Zaměstnává řadu výzkumníků ze zahraničí.