Dosud mohla biologickou léčbu poskytovat jen Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. O rozhodnutí ČTK informoval mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.
Chomutovská nemocnice bude na základě rozhodnutí ministerstva detašovaným pracovištěm ústeckého centra. „Jsem rád, že pan ministr (Svatopluk) Němeček splnil svůj slib a zabýval se naším požadavkem na rozšíření komplexního onkologického centra o chomutovské pracoviště. Svým rozhodnutím nám umožní poskytovat onkologickou péči tak, aby za ní pacienti nemuseli složitě dojíždět na jediné místo napříč celým krajem,“ řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.
Chomutovská nemocnice přišla o status onkologického centra v roce 2008, další čtyři roky fungovala na základě výjimek jako detašované pracoviště onkologického centra Masarykovy nemocnice. O možnost poskytovat biologickou léčbu definitivně přišla v roce 2012. Lidé z Chomutovska, Mostecka a Žatecka tak museli kvůli podání injekce nebo infuze dojíždět do Ústí nad Labem.
„Toto rozhodnutí nám umožní, abychom přešli na systém poskytování onkologické péče, který je běžný u jiných, zejména fakultních nemocnic, kdy držitel statusu komplexního onkocentra má další, detašované pracoviště, které poskytuje léčbu v závislosti na potřebách pacientů v dané oblasti,“ uvedl ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.
Od jakého data bude biologická léčba v Chomutově poskytována, Krajská zdravotní zatím neví. „Rozhodnutí ministra zdravotnictví musí nejprve vyjít ve věstníku. Jsme ale připraveni ji začít poskytovat okamžitě,“ poznamenal Vondra.
Ústecký kraj patří k regionům nejvíce zatíženým onkologickými onemocněními. Lékaři diagnostikují ročně 5000 až 6000 případů rakoviny.