STOCKHOLM -
Tak, jako se polský údržbář stal ve Francii symbolem pro nekalou levnou konkurenci z nových zemí Evropské unie, podobné obavy nyní budí zahraniční soukromí lékaři, kteří chtějí léčit švédské pacienty.
Již několik týdnů se obyvatelé metropole Stockholmu hrnou do stomatologického centra City Dental s kompletním polským personálem, který slibuje rychlejší a levnější služby než zavedení švédští konkurenti.
„Je to konec švédského modelu?“ ptá se zubařka Marja Torsteinsrudová z Västerasu západně od Stockholmu v otevřeném dopise, který zveřejnil deník Dagens Nyheter.
„Jde o výzvu. Ale vláda vždycky tvrdila, že přijímá konkurenci, pokud je v souladu se zákony přijatelně praktikována,“ reagoval mluvčí švédského ministerstva
zdravotnictví Ingemar Olsson.
Někteří předpovídají, že skupina polských lékařů v City Dental opustí Stockholm, než uplyne půl roku, aby mohli uniknout placení daní a sociálního pojištění vybíraných ve Švédsku.
Na dalšího půl roku je prý nahradí jiná skupina a tak to půjde dokola. Švédským úřadům se možná podaří „skřípnout“ konkurenty z jihu nařízením, aby vyplňovali lékařské zprávy ve švédštině, nebo aby zajistili pacientům následné kontroly po více než šesti měsících.
Přestože podle Olssona princip střídání lékařů „jde jasně proti duchu zákona“, pravděpodobně ho neporušuje. Krátce po otevření City Dental začala švédské pacienty taky lákat nemocnice Phuket z thajské metropole Bangkoku pomocí
informačního centra ve Stockholmu o poskytovaných zdravotnických službách.
Ústav přitom zaručuje, že zájemci nemusí být zapisováni do seznamu čekatelů a pouze musejí vykonat dlouho cestu do Asie. „Čekací doba ve Švédsku na operaci nebo jiný zákrok může trvat mezi dvěma a 80 týdny. To je hodně, pokud trpíte,“ řekl Leif Erre, ředitel společnosti RelaxU, která se stará o přesuny pacientů.
Podle Olssona je zaručená čekací lhůta u neakutních zásahů nejdéle tři měsíce. Thajská nemocnice doufá, že vytěží z reputace, kterou u Švédů získala, když se starala o zraněné turisty při cunami z loňských Vánoc.
Cestu, pobyt a péči si potenciální pacient musí hradit sám, ale podle Errea se to i tak švédským občanům vyplatí. V soukromém sektoru zdravotnictví ve Švédsku stojí operace očí laserem 12.000 švédských korun (36.600 českých korun) za oko.
V Thajsku vyjde operace obou očí na 14.500 švédských korun (přes
44.000 korun). Podle Olssona tato nová konkurence švédské státní zdravotnictví neohrožuje. Hrozbu vidí jinde.
„Opravdové hrozby jsou politické. Pokud například konzervativci vyhráli příští volby a začali privatizovat nemocnice. Tady by se už jednalo o opravdovou hrozbu,“ řekl.
Pohyb v zdravotnických službách lze ale také vysledovat z švédské strany do zahraničí. Vznikl údajně kontroverzní projekt na vznik ústav péče pro mladé narkomany v lotyšské metropoli Rize za švédské účasti. O pacienty z obou zemí by se staral švédsko - lotyšský personál.
ČTK