A pronájem chebské i karlovarské nemocnice si dovede představit i radní pro zdravotnictví Václav Larva, i když zdůrazňuje, že jde pouze o jeho osobní názor. Sokolovskou nemocnici hodlá Karlovarský kraj pronajmout firmě Nemos, která vlastní ostrovskou nemocnici, a Sokolovské uhelné.
O pronájmu zbylých dvou, chebské a karlovarské, které tvoří akciovou společnost, zatím rozhodnuto není. Jedním ze zájemců o pronájem karlovarské nemocnice je britská společnost Progress Medical. Okoho jde a co chce?
V následujících třech letech plánuje britský investor financovat projekty v českém zdravotnictví s objemem kolem jedné miliardy korun.
Společnost již začala na plánu konkrétních akvizic spolupracovat s několika českými experty.
Společnost Progress Medical, akciová společnost, která je součástí britské investiční skupiny Progress Medical UK Ltd., představila nově vytvořený poradní orgán. S jeho členy bude vedení Progress Medical konzultovat nové investiční příležitosti na českém trhu.
Společnost Progress Medical tento „Sbor poradců“ vytváří po vzoru své mateřské společnosti z Velké Británie. Prostor budou mít noví poradci poměrně velký. Společnost Progress Medical připravuje v České republice investice v objemu kolem jedné miliardy korun.
„Sbor poradců Progress Medical představuje jednu z nejsilnějších expertních skupin, jaká je v oblasti zdravotnictví v České republice k dispozici. Jsem velmi rád, že budu mít příležitost spolupracovat s odborníky, kteří v českém zdravotnictví skutečně něco znamenají,“ říká Zdeněk Mojžíšek, generální ředitel a předseda představenstva Progress Medical.
Sbor poradců, v anglosaském světě známý jako Advisory Board, je podle Mojžíška nezávislý poradní orgán. Jeho členové prý nejsou se společností nijak vlastnicky spojeni.
„Mohou si tak dovolit poskytovat nezávislé a jinými vlivy nezatížené analýzy. Právě proto si mezinárodní společnosti, jako je například britský Progress Medical, takové možnosti tolik váží,“ zdůraznil Mojžíšek. Předsedou Sboru poradců Progress Medical se stal Martin Fried, přednosta OB Kliniky v Praze, celosvětově uznávaný odborník na oblast břišní chirurgie a laparoskopie. „Fried působil dlouhodobě jako primář 1. chirurgické kliniky VFN Praha. V roce 1993 provedl jako první na světě laparoskopickou operaci gastrické bandáže. Přednáší a pravidelně operuje kromě České republiky i v zahraničí, zejména ve Spojených státech,“ vysvětlil ředitel Progress Medical.
Fried v této souvislosti uvedl: „Je to pro mne nová role, ale jsem potěšen, že společnost Progress Medical je připravena naslouchat hlasu odborné veřejnosti a zohledňovat ho ve způsobu, jakým bude řídit jednotlivé projekty v oblasti zdravotnictví v České republice. Vím, že tento model funguje například ve Spojených státech a věřím, že tomu tak může být i v České republice“. Kromě Frieda jsou ve Sboru poradců dále zastoupeni Tomáš Zima, přednosta ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky a děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Štěpán Svačina, přednosta III. interní kliniky VFN a bývalý děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Rudolf Střítecký, vedoucí katedry Institutu managementu zdravotnických služeb VŠE Praha, Josef Šimurda, ředitel nemocnice Pardubice, Milan Kudrna, jednatel společnosti Stapro, předního českého dodavatele informačních technologií pro zdravotnická zařízení, Josef Langer, poradce v oblasti hospodaření zdravotnických zařízení a bývalý ředitel nemocnice Mladá Boleslav, a dva experti na vykazování a evidenci zdravotní péče Jiří Zahradník a Lubomír Dvořáček.
Společnost Progress Medical sestavením Sboru poradců zahajuje svou investiční činnost v České republice. „Hlavním zájmem společnosti Progress Medical jsou dlouhodobé projekty v oblastech rozvoje českého zdravotnictví nebo provoz a management zdravotnických zařízení,“ uvedl ředitel Mojžíšek. Progress Medical, a.s., je podle Mojžíška specializovaná společnost, která investuje do dlouhodobých projektů s vysokým potenciálem v oblasti zdravotnictví a navazujících oborů.
„Jde o dceřinou společnost Progress Medical UK Ltd se sídlem v Londýně. Ta v tomto oboru úspěšně působí již dvacet let. V České republice společnost plánuje s expertní a kapitálovou podporou mateřské společnosti vytvořit portfolio investic v oblasti zdravotní péče, inovativní zdravotní techniky a technologií, distribuce a návazných podpůrných oborů. Během následujících tří let společnost hodlá investovat v České republice přibližně jednu miliardu korun.