Na navýšení počtu pracovníků se při jednání o rozpočtu na rok 2015 dohodli náměstci obou ministerstev. Posílení dohledu má bránit úniku a neprůhledným tokům financí.
„My jsme diskutovali dlouho, tedy kolegové hlavně, o navýšení počtu pracovníků, kteří by měli dohlížet na nemocnice a instituce v resortu zdravotnictví, protože jich je asi 80, a myslím si, že tam jsou velké rezervy, a resort to prozatím nedostatečně zvládá a potřebuje na to víc lidí, takže na tom jsme se domluvili,“ řekl Babiš s tím, že na posílení kontroly počítá s 30 miliony korun, které už v rozpočtu jsou.
Na požadavky ministerstva zdravotnictví na investice pro příští rok na dnešním jednání podle Babiše nedošlo. Nebylo to prý ani v plánu, protože si ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vymínil, že o investicích chce s Babišem jednat sám. Zdravotnictví chce od financí získat do příští rok 1,4 miliardy korun navíc na investice do nemocnic a na zlepšení dohledu nad zdravotními pojišťovnami.
Babiš také zopakoval své připomínky k hospodaření resortu, hlavní problém vidí v netransparentnosti úhrad za zdravotní péči pro jednotlivé poskytovatele. Chce od pojišťoven, aby zveřejňovaly, kolik kterému zařízení platí. Chápe výhrady pojišťoven, že sdělovat data o soukromých zařízeních nemohou, ale nevidí důvod, proč by veřejnost neměla vědět, jak je to s úhradami nemocnic, které patří státu.
Dosavadní návrh ministerstva financí přiděluje na rok 2015 zdravotnictví 5,735 miliardy korun, tedy o 636 milionů méně, než má letos. Zdravotnictví spotřebuje za rok 292 miliard, z nichž přes 230 miliard hradí zdravotní pojišťovny. Soukromé výdaje, kam se řadí i poplatky pacientů a nákupy volně prodejných léků, přesahují 46 miliard korun ročně.
Němeček už při prvním návrhu státního rozpočtu počátkem května ČTK řekl, že pokud by peníze pro zdravotnictví pro příští rok klesly, musel by škrtnout zbývající investice. Letos na ně má 300 milionů korun. Babiš dnes připustil, že i když jsou Němečkovy požadavky na investice pro příští rok „obrovské“, stále to je mnohem méně, než by resort potřeboval.
Investice do nemocnic by měly jít hlavně na stavební obnovu budov a budování centrálních příjmů, aby se neopakovaly problémy s přebíráním pacientů od pražské záchranné služby. Peníze by také měly být využity pro zlepšení dohledu nad hospodařením pojišťoven. Opatření na zprůhlednění finančních toků zdravotnictví je součástí Němečkova plánu, který v dubnu schválila vláda.