„Obávám se, že na prostudování všech dokumentů nebude čas,“ uvedl Vysloužil s tím, že definitivní slovo k nákupu akcií od švýcarského majitele bude muset správní rada říct do 24. nebo 25. listopadu. Zatím jsou akcie i peníze za ně v advokátní úschově.
Horák slíbil provést do data, ke kterému se bude muset VZP s konečnou platností rozhodnout, audit společnosti IZIP. Dozorčí rada na něj dnes tlačila, aby výsledky prověrky dostala k prostudování co nejdříve. „Jak jsem pochopil, audit teprve začíná, takže na jednání 24. října jeho výsledky zřejmě nebudou,“ konstatoval Vysloužil.
Koncem října by už měly být známy výsledky tříměsíční kontroly projektu elektronických zdravotních knížek, kterou prováděl Úřad pro ochranu osobních údajů. Oznámil to dnes předseda úřadu Igor Němec s tím, že prodej akcí byl do kontroly zahrnut dodatečně.
Po uzavření současného obchodu bude VZP vlastnit 51 procent akcií IZIP. Pět procent už měla, nyní dokupuje za milion 46 procent. Česká televize minulý týden uvedla, že zbývajících 49 procent vlastní neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International. Měli je na ni převést zakladatelé projektu - eruoposlanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Zahraniční subjekt má prý zabránit tomu, aby se projekt zastavil. Zhruba tři pětiny z nyní pořizovaného podílu VZP získala od švýcarské firmy a zbytek od „fyzické osoby v ČR“.
Politici Horákovi vyčítají, že se informaci o vlastnících akcií dozvěděli až z médií, spekuluje se i o možném odvolání ředitele. Ten je nicméně přesvědčen, že i správní rada jeho postup nakonec posvětí.
Podle serveru iHNed.cz má švýcarská společnost vazby na Česko, a to prý na společnost Touzimsky Kapital AG. Tu si ve Švýcarsku zaregistroval bývalý tajemník šéfa Českých drah a dřívější liberecký zastupitel Jan Veverka, napsal server.
V pondělí Horák novinářům řekl, že navrhne správní radě pojišťovny, aby VZP převzala celý projekt. Možností podle něj je získat 100 procent akcií IZIP nebo převzít všechny aktivity. Podle Horáka pochybnosti kolem švýcarského vlastníka poškozují VZP. Pojišťovna ale prý má své zájmy smluvně ochráněny a nehrozí jí arbitráže.
Za projekt VZP vydala za deset let celkem 1,53 miliardy korun. Serveru Hospodářských novin šéf VZP řekl, že tato částka je bez daně z přidané hodnoty. Celkem tak prý pojišťovna za IZIP zaplatila 1,83 miliardy. Podle Horáka je i přes tyto výdaje projekt dobrý a peníze by se mohly vrátit díky úsporám. Životaschopnost systému mají prověřit pilotní projekty v Karlovarském kraji a na Vysočině.
Za provoz a rozvoj systému a za osobní účty pojištěnců platí VZP podle svého ředitele měsíčně 12,5 milionu korun, ročně tak na IZIP vydá 150 milionů. Pokud by projekt vlastnila celý, musela by ještě vyřešit problém možného střetu zájmů, řekl Horák. Management pojišťovny totiž nemůže vést společnost, která je dodavatelem VZP. Ta by také mohla začít elektronické knížky zajišťovat sama a ne přes další společnost. Zastavení projektu by podle Horáka znamenalo „zmaření investic“.