Drahou léčbu dostane každý pacient s rakovinou, který ji potřebuje.
Dohodli se na tom předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček s ředitelem VZP Pavlem Horákem. Takzvanou dohodu o porozumění dnes představili novinářům.
„Společnost předložila VZP relevantní tvrdá data o výskytu nádorů, o jejich stadiích a nutnosti, jak se mají léčit. VZP na podkladě těchto dat přislíbila, že se postará o financování onkologických pacientů v rozsahu, který by odpovídal evropským standardům,“ řekl Vorlíček. Horák potvrdil, že podmínky financování budou takové, aby léčbu umožnily. VZP má na drahé léky pro centra dvě miliardy korun.
Za zásadní změnu oba považují to, že centra už nebudou mít pevné rozpočty, a tedy limity na drahé léky jako dosud, ale VZP jim zaplatí léčení všech pacientů, kteří to potřebují.
Dohoda o úhradě drahých medikamentů se zatím týká rakoviny prsu, tlustého střeva a plic. Tyto nádory jsou v Česku nejčastější a na jejich léčení jde i nejvíce peněz.
„Dali jsme dohromady data o třech hlavních onkologických zabijácích v ČR, na ně jde většina peněz, ale my budeme v následujících měsících rozpracovávat další méně časté diagnózy, které také vyžadují nákladnou péči, ale pacientů není tolik,“ vysvětlil Vorlíček.
Odhaduje, že specializovanou péči potřebuje 20 až 25 procent onkologických pacientů, o ostatní se velmi dobře postarají běžná onkologická oddělení. Vorlíček jejich práci ocenil. Právě lékaři v terénu posuzují onemocnění u každého konkrétního člověka a při plánování strategie léčby odesílají pacienty, kteří splňují stanovená kritéria, do komplexních center.
Onkologové vyšli při svých výpočtech z dat Národního onkologického registru, od roku 1977 je v něm 1,4 milionu záznamů. Propojili je s demografickými údaji a registrem zemřelých a s daty o standardech protinádorové léčby.
Vznikl tak unikátní přehled o tom, kolik pacientů s jakým nádorem a v jakém stadiu se v Česku léčilo. Z těchto analýz vychází i odhad počtu pacientů pro letošní rok. Ten je základem pro výpočet nákladů na léčení.
Profesor Vorlíček uvedl, že onkologové chtějí poskytovat pacientům a jejich rodinám co nejvíce informací. Na www.linkos.cz se dozvědí srozumitelnou formou vše o jednotlivých druzích rakoviny, možnostech léčby, jednotlivých onkologických centrech a publikacích.
Najdou zde i statistiky výskytu a pomoc psychologa. Vorlíček uvedl, že ode dneška dostávají všichni onkologičtí pacienti při návštěvě lékaře kartičku s touto webovou adresou. Plánuje, že časem budou pacienti dostávat informace i o kvalitě jednotlivých center.
ČTK