Podle vedoucího lékaře Jiřího Presla, který v 90. letech stál u zrodu centra, vyjde tříměsíční pronájem sanitky i s řidičem na zhruba 500.000 korun. Přesné vyčíslení nákladů, včetně plateb za parkování a pohonné hmoty, bude k dispozici v pátek. O tom, kolik zaplatí Drop in a kolik Praha, se bude teprve jednat. Podle Kabického je hlavní město připraveno se na nákladech finančně podílet. Metadonové centrum doposud Ve Smečkách platilo zhruba 12.000 korun.
Zhruba stovce drogově závislých hrozilo, že zůstanou bez pomoci. Praha 1 totiž odmítla středisku potřetí prodloužit nájem. Drop in zvažoval přesunout substituční léčbu do Španělské ulice, což zase odmítla Praha 2 a pohrozila výpovědí nájemní smlouvy. Magistrát sice přislíbil prostory v Nemocnici na Bulovce, ty se ale uvolní až v prosinci.
„Sanitka je nouzovou variantou, do které se nám příliš nechce, na druhou stranu jsou mobilní pracoviště ve světě běžná,“ řekl Presl. „Můžeme to vnímat jako pilotní projekt, který by v budoucnu mohl doplňovat služby stálé ordinace,“ doplnil. Služby pevného pracoviště ale tak prý rozhodně nahrazeny být nemohou.
Praha 2 už přislíbila možnost parkování u metra na Karlově náměstí. Další jednání povede Drop in a magistrát třeba s Prahou 3 a 5.
Drop in byl v České republice první organizací zabývající se drogovými závislostmi. Vznikl jako nadace v roce 1991.
V Praze je podle odhadů 10.000 až 14.000 uživatelů tvrdých drog. Jen na Václavském náměstí si denně přijde koupit drogu 300 až 800 lidí. Podle některých průzkumů až 60 procent uživatelů drog trpí hepatitidou typu C.