Dryml neuspěl s odvoláním proti pokutě za slovní útok na lékaře

30. 5. 2014 8:23
přidejte názor
Autor: Redakce
Senát nevyhověl odvolání bývalého zemanovce Vladimíra Drymla (dříve ČSSD) proti verdiktu imunitního výboru, který mu udělil pokutu 20.000 korun za slovní útok na jiného lékaře. Dryml žádal horní komoru, aby případ vrátila výboru k novému projednání. Senát ale potvrdil rozhodnutí výboru.


Dryml dostal finanční sankci za to, že jako ředitel vrchlabské nemocnice počátkem loňského června na adresu jemenského lékaře z královéhradecké letecké záchranky pronesl slova: „Vrať se, odkud jsi přišel“.

Jeho slova byla výborem vyhodnocena jako přestupek a jako výrok s rasovým podtextem. Proti tomu se Dryml ohradil. Argumentoval posudkem soudního znalce, který si nechal vypracovat a podle něhož výrok nemohl být rasově motivovaný, či podjatostí některých členů výboru z Královéhradeckého kraje.

„Senátní imunitní výbor mě v podstatě veřejně nazval rasistou a ještě mi udělil nejvyšší možnou pokutu,“ uvedl Dryml. Uvedl, že pouze hájil pravidla a bezpečnost nemocnice a jejích zaměstnanců, svůj výrok za urážku a rasistický výrok nepovažuje.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že imunitní výbor o sankci rozhodl na základě poskytnutých dokumentů policie a výpovědí svědků. Znalecký posudek zpochybnil. Senátor a královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) odmítl Drymlovo tvrzení, že nemocnice nebyla o příletu vrtulníku záchranky informována.

Také předseda imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) se odvolával na výpovědi svědků a uvedl, že Dryml se při jednání výboru ve dvou případech dopustil lživých tvrzení. Svědci podle něj nepotvrdili, že ho jemenský lékař slovně napadl kvůli jeho příslušnosti k Senátu. Drymla se naopak zastali Jaroslav Doubrava a lékař Pavel Lebeda (za ČSSD). „Ve vyjádření kolegy Drymla nespatřuji žádný rasismus,“ prohlásil Lebeda.

Případem se měla původně zabývat přestupková komise ve Vrchlabí, Dryml ale o projednání požádal senátní výbor. Jeho dubnové posuzování záležitosti přirovnával k předem rozhodnutým politickým procesům z 50. let a dával do souvislosti se svou opětovnou kandidaturou do Senátu. Pro potvrzení pokuty nakonec po půldruhé hodině projednávání hlasovalo 30 ze 48 přítomných senátorů, proti byli jen Dryml a Doubrava.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?