„Jsou v tom například i podivné smlouvy na nákupy počítačové techniky a smlouvy se zařízeními, která v době uzavření smlouvy neměla právní subjektivitu,“ uvedl náměstek pro zdravotní pojištění a kontrolu před svým dnešním vystoupením před sněmovní vyšetřovací komisí k VZP.
VZP je od loňského listopadu pod nucenou správou a ministerstvo zdravotnictví kontroluje toky peněz v instituci, která ročně spravuje 120 miliard korun. Ministr David Rath přičítá hlavní vinu za zhruba desetimiliardový schodek bývalé ředitelce pojišťovny Jiřině Musílkové, kterou sněmovna v půli ledna odvolala. Musílková tvrdí, že vláda nutila VZP platit více, než kolik pojišťovna získávala z výběru pojistného.
Kontroloři podle Drymla prověřují nyní oprávněnost uzavírání smluv s lékařskými praxemi. „Na podkladě dosavadních zjištění jsme provedli kontrolu registrací praxí na středočeském krajském úřadě a veškeré poznatky zatím nasvědčují tomu, že tam jsou určité nedostatky,“ řekl.
Musílková a člen správní rady VZP Dalibor Stejskal, kteří před komisí vypovídali již dříve, napadli zákonnost nucené správy. Dryml upozornil, že není věcí komise zkoumat zákonnost jejího vyhlášení. To je v kompetenci orgánů činných v trestním
řízení, orgánů pro hospodářskou soutěž a finančních úřadů, řekl.
Pod vyhlášením nucené správy je Drymlův podpis; v té době byl ředitelem odboru zdravotních pojišťoven na ministerstvu zdravotnictví. Podle Stejskala nebyl jako podřízený oprávněn nucenou správu vyhlásit. Dryml ČTK řekl, že jako ředitel
příslušného odboru k tomu kompetence měl. Před komisí dnes bude vypovídat rovněž nucený správce VZP Antonín Pečenka.
ČTK