Celoživotní vzdělávání sester vyvolalo na našich stránkách velmi širokou diskusi. Většina jejích účastníků považuje současný systém vzdělávání za neefektivní a zbytečný.
„Práci zdravotní sestry vykonávám již 20 let a mohu zodpovědně říci, že postrádám i minimální smysl této podoby tzv. vzdělávání sester. Již tak je tato profese velmi psychicky, fyzicky, ale i časově náročná. Hodiny odsloužené nad rámec pracovní doby, po noční směně provozní schůze či školení a navíc je většina sester také matkami. Opravdu si kompetentní lidé myslí ,že to je ta správná cesta ke zvyšování úrovně ve zdravotnictví? Sestry se totiž školí hlavně praxí a každodenním řešením náročných situací, a ne vysedáváním na seminářích, kde se některé pouze baví a ruší, ale mohou si připsat body. Vzdělávání má být dobrovolné, jinak celý tento humbuk spíše připomíná doby dávno minulé,“ píše například Eva Tahalová.
Řada diskutujících poukazuje především na skutečnost, že si zdravotní sestry musejí zajišťovat vzdělávání ve svém volném čase a na své vlastní náklady. To je pro mnoho z nich velmi vyčerpávající, zvláště musejí-li se ještě starat o rodinu.
„Jako většina zdravotních sester jsem i matka a proto mi „honba za kredity“ připadá dosti náročná. Jde především o čas a samozřejmě i o peníze. Není to úplně můj případ, ale je i spousta zdrav. sester-matek-samoživitelek, pro které to znamená velký problém nejen finanční, ale pokud pracují na jednu směnu (čili od 7-15:30) denně, je jisté,že jim přes pracovní týden moc času na semináře nezbývá, musejí-li se postarat o své dítě. A když mají volný víkend a mohly by se věnovat svým dětem, musejí navštěvovat semináře. Ne každá má ve svém bydlišti babičku či někoho jiného, kdo by jim mohl dítě pohlídat,“ potvrzuje v diskusi Hana Bouzková.
Alternativou by pro mnohé zdravotníky - nelékaře mohl být takzvaný e-learning, tedy vzdělávání po internetu. Na tuto možnost ostatně poukázala i jedna z účastnic diskuse na Zdraví.Euro.cz.
U nás stále novinka
Zatímco v anglicky mluvících zemích je vzdělávání zdravotních sester po internetu celkem běžnou praxí, najít jej můžete například na stránkách moodle.jewel.edu nebo Beeches management center, v České republice se o této možnosti příliš neví. Více se e-learning uplatňuje při celoživotním vzdělávání pracovníků státní správy.
Na internetových stránkách ucebna.net je od loňského srpna v provozu komplexní služba e-learningu. Internetová učebna má sloužit všem všeobecným sestrám a kromě studijních materiálů, které jsou k dispozici zdarma a které vycházejí z materiálů používaných k celoživotnímu vzdělávání sester ve Spojených státech amerických, nabízí za roční školné 1190 korun 14 kurzů podle výběru studenta.
Každý z kurzů je po úspěšném absolvování testu ohodnocen jedním kreditem celoživotního vzdělávání. „Na konci studijního roku obdrží studenti souhrnné potvrzení o absolvovaných kurzech, které předkládají při žádosti o vydání či prodloužení registrace,“ říká Saša Vidovič, který je jedním z provozovatelů stránek.
E-learning navíc zaručuje skutečné vzdělávání. Student totiž nezíská potvrzení, pokud své znalosti neprokáže v testu. Na rozdíl od některých velkých konferencí se tak studia aktivně účastní.
Co si o e-learningu myslíte vy? Jaké může mít podle vás nedostatky? V čem naopak vidíte jeho výhody? |
„Také já sem tam obrážím odpolední semináře za pár bodů, kde nějaký lékař z nemocnice oddrmolí svou před sto lety připravenou přednášku, zbaštím dva chlebíčky a jdu domů, protože ty dobré akce jsou beznadějně obsazené,“ popisuje své zkušenosti další z diskutujících na www.Zdravi.Euro.cz.
Výhodou je také neomezená dostupnost kurzů. Odpadají dlouhé cesty, náklady na cestování, ubytování či stravování. „Není nutné ani zajišťovat hlídání dětí, což oceňují zejména matky,“ doplňuje Vidovič, „jsme příjemně překvapeni i pozitivní reakcí na testy, u nichž studenti oceňují možnost získat zpětnou vazbu o přínosech kurzu. V současnosti máme okolo 800 registrovaných studentů, z nichž někteří již absolvovali plný počet kurzů a zahájili další studijní rok.“
Pozitivní ohlasy na e-learning se rovněž objevují i v diskusním fóru České asociace seter.
E-learning by se tak mohl v budoucnu stát využívanou a pohodlnou alternativou ke klasickému způsobu vzdělávání sester.
(kha), www.Zdravi.Euro.cz