E-neschopenky se blíží, fungovat začnou během několika týdnů

20. 10. 2010 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Již za několik týdnů budou moci lékaři začít využívat systém elektronických neschopenek. V současné chvíli se dolaďují některé technické detaily, jinak už je téměř hotový. Systém má zjednodušit komunikaci mezi zaměstnavatelem, nemocným a Českou správou sociálního zabezpečení.


V rámci zahájení zdravotnického veletrhu Medical Fair a Rehaprotex na brněnském výstavišti to uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro informatiku Jiří Schlanger.

„Elektronická neschopenka je jakýsi předskokan projektu e-Health,“ uvedl Schlanger na konferenci věnované elektronizaci zdravotnictví. Neschopenku v elektronické podobě, která by měla uspořit čas i papír, bude spouštět ministerstvo práce a sociálních věcí v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Podle Schlangera se nyní ještě dolaďuje elektronická komunikace mezi Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a praktickými lékaři. Ti musí mít v ordinaci vhodný aplikační software, který elektronickou komunikace podporuje.

Od půlky října zkušební provoz

Podle stránek ČSSZ je možné hlášení o vzniku, změně režimu a ukončení dočasné pracovní neschopnosti, takzvané e-Podání HPN, od půlky října zkoušet ve zkušebním provozu. Vláda si od projektu slibuje ušetření administrativních úkonů i velké úspory. Elektronizace hlášení včetně databáze má stát 16,6 milionu korun.

„Propočítané náklady na elektronizaci neschopenky se vrátí při zpracování 550 tisíc pracovních neschopností,“ řekla LN mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. To znamená, že na poštovném, které od srpna hradí úřad lékařům, a dalších nákladech se elektronizace vrátí odhadem za čtyři měsíce.

Úplný přechod na elektronickou neschopenku vyžaduje změnu zákona, a tak se neočekává dřív než v roce 2012. „Lékaři a zaměstnavatelé budou mít po přechodnou dobu možnost výběru, zda nové elektronické služby využijí,“ popisuje Buraňová.

Trend elektronizace

Podobná očekávání má od celého projektu elektronizace zdravotnictví, která se v ČR rozbíhala dosud jen zvolna. Pro příští roky ji chce ministerstvo zdravotnictví intenzivně prosazovat, podle Schlangera na to potřebuje úzce spolupracovat s dalšími resorty včetně sociálních věcí a vnitra.

Cílem by podle Schlangera měla být součinnost různých systémů včetně Czech Pointu, projektu e-government a datových schránek.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?