Edukce nutričním terapeutem

2. 1. 2006 12:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V roce 1992 byla na naší ambulanci přijata do péče vysokoškolsky vzdělaná žena, paní A. A., s DM 2. typu. Byla naordinována malá dávka PAD a mírný redukční režim.


Dodržování dietního režimu bylo od počátku velmi obtížné. Paní A. A. ke mně stále pravidelně docházela, ale výsledky kontrol jídelníčků byly špatné jak ve výběru stravy, tak v rozložení i množství.

Postupně jsem nabízela tyto možnosti:

1. Rámcový jídelní lístek. 2. Přesný návrh stravy - jídelní lístek na 4 týdny. 3. Přesný návrh stravy i s dávkami a technologickou úpravou pokrmů. 4. Jídelní lístek bez odvažování, propracovaný na plátky, hrníčky, naběračky. 5. Návrh jídelníčku s možností samostatného výběru a skladby z navržených jídel. Třicet druhů snídaní, teplé a studené obědy, teplé a studené večeře, rychlá občerstvení, restaurace. 6. Rámcový jídelníček ve výměnných jednotkách (VJ). 7. Rámcový jídelníček ve VJ s vyjádřením energetické hodnoty všech složek. 8. Rámcový jídelníček s využitím švýcarského výměnného systému.

V roce 1999 donesla paní A. A. tabulku se záznamem času, tělesné hmotnosti, glykemie, krevního tlaku a dávky PAD za celou dobu léčby, to je 7 let. Nárůst či úbytek tělesné hmotnosti jasně ovlivňovaly hodnoty glykemie, TK, a tím i změny v dávce PAD. Motivace pro změnu ve stravování byla na světě. Spolupráce je v současné době výborná, konzultujeme především stravu při výjezdu do zahraničí.

DIABETICKÁ DIETA - ZDRAVÁ STRAVA

Diabetická dieta a pravidelná fyzická aktivita jsou nedílnou součástí léčby diabetu 1. i 2. typu. Při vhodně nastaveném dietním režimu dochází nejenom ke zlepšení kompenzace diabetu, ale i k oddálení dalších komplikací u nemocných s DM. Pokud uvažujeme o stravě jako o dietě, vždy hledáme možnosti, jak doporučení obejít. Pokud uvažujeme o stravě jako o zdravé výživě, staráme se více o nabídku potravin, možnost zařazení neobvyklých pokrmů, rozšíření jídelníčku podle preferencí našich chutí. PROČ JE DODRŽOVÁNÍ DIABETICKÉ DIETY TAK OBTÍŽNÉ, BEZ ROZDÍLU TYPU LÉČBY, VĚKU, POHLAVÍ, VZDĚLÁNÍ? Léčba diabetu dietou je známa již po mnoho století. Od hladovek, které byly zpestřovány kávou, čistým bujonem, citronovou šťávou a koňakem, přes rozdílné procentuální zastoupení bílkovin, tuků a sacharidů. Kombinace jednotlivých doporučení, z různého časového období, je stále používána. Velmi známé je hladovění před návštěvou diabetologa. U mnoha našich pacientů probíhá

OBDOBNÝ ZAČÁTEK DIETNÍ EDUKACE:

Co jste měla ke snídani? - Tři výměnné jednotky. V čem? - Krajíc chleba a jablko. Co k tomu? - Nic. Vy jste jedla suchý chléb? - Ne. S čím jste ho tedy měla? - S máslem a salámem. To se přece nepočítá. Jakým salámem? - Vysočinou, ale máslo bylo rostlinné. V jakém množství? - To já nevím, ale asi 3 dkg Perly a 5-10 dkg Vysočiny.

PODÍL HLAVNÍCH ŽIVIN V PROCENTECH UVEDENÝ Z PRAXE

Sacharidy 40 % Bílkoviny 15 % tuky 45 % Diabetická dieta vychází ze zásad zdravé výživy. Je plnohodnotná, proto nemusí být časově omezená. Vzhledem k základnímu onemocnění je limitovaná v množství, skladbě a rozložení sacharidových potravin.

DOPORUČENÝ PODÍL HLAVNÍCH ŽIVIN V PROCENTECH

Sacharidy 50-60 % Bílkoviny 15-20 % Tuky 25 - 30 % Cholesterol do 300 mg/den, vhodný glykemický index potravy.

DIETNÍ DOPORUČENÍ

1. Vychází z energetické dávky, která je nutná k udržení optimální tělesné hmotnosti. 2. Zohledňuje individuální potřeby klienta: výšku, váhu, věk, pohlaví, fyzickou kondici, pohybovou aktivitu, přidružená onemocnění, zaměstnání (co nejvíce snížit negativa), délku nemoci, spolupráci (možnost výběru dietní edukace), podporu rodiny, podporu společnosti a finanční možnosti. 3. Zohledňuje taktiku léčby: dieta, dieta + PAD, dieta +PAD + inzulín, dieta + konvenční inzulinová terapie, dieta + intenzifi kovaná inzulinová terapie, dieta + analoga inzulinu a dieta + inzulinová pumpa. Čím takzvaně volnější režim ve způsobu léčby DM, tím vyšší musí být vědomost o stravování.

ZÁKLADNÍ DOPORUČENÍ PRO DODRŽOVÁNÍ DIETNÍHO REŽIMU PŘI DM 2. TYPU:

1. Vyvážený příjem energie. 2. Při nadváze redukce hmotnosti. 3. Vyloučení rychle vstřebatelných sacharidů. 4. Přiměřené intervaly mezi jídly.

ZÁKLADNÍ DOPORUČENÍ PRO DODRŽOVÁNÍ DIETNÍHO REŽIMU PŘI DM 1. TYPU:

1. Vytvořit relativně stálý dietní program se zachováním rovnováhy B, T, S, s návazností k taktice inzulinové léčby. 2. Zabránit vzniku hypoglykemií a) správným stálým časovým rozvrhem jídla b) opatřením v podobě vsuvek malého jídla 3. Zabránit vzniku hyperglykemií.


SOUHRN

Dodržování zásad stravování při DM 1. i 2. typu je pro mnoho klientů základním problémem. Čas při dietní edukaci nehraje roli. S tím, jak může být dlouhý, vás seznámím na příběhu naší pacientky. Pro mě byl, a stále je, velmi motivující.

SUMMARY

Compliance with nutritional guidelines is a main problem for many patients with DM type I and II. Time is not a factor during diet education. How long it may take will be shown in the story of one of our patients. This story has been very motivating for me.


O autorovi: Jitka Andrášková nutriční terapeutka, FN u svaté Anny, Brno (jitka.andraskova@fnusa.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?