EK pozastavila operační program ministerstva zdravotnictví

2. 5. 2014 8:22
přidejte názor
Autor: Redakce
Evropská komise pozastavila certifikaci integrovaného operačního programu Služby v oblasti veřejného zdraví, takže momentálně není možné čerpat evropské dotace v této oblasti. Oznámil to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).


Podle něho problematické projekty spadají především do let 2009 a 2010. Zdravotnictví čerpalo z integrovaného operačního programu 6,5 miliardy, z regionálních programů mezi pěti až sedmi miliardami, uvedl ministr.

„Za vůbec nejdůležitější považuji rychle tuto situaci napravit tak, aby mohlo být obnoveno plné čerpání bez jakýchkoli pochybností,“ prohlásil.

Evropská komise zaslala ministerstvu pro místní rozvoj dopis, v němž informuje o pozastavení certifikace programu, který se zaměřuje na nákupy zdravotnické techniky do nemocnic. Bez certifikace není možné peníze čerpat. Důvodem jsou podle dopisu pochybnosti o již uzavřených a certifikovaných programech z předchozích let.

Systém má podle Němečka v současné době výrazně odlišnou podobu než v letech 2009 a 2010. „Už v roce 2011 za ministra (Leoše) Hegera (TOP 09) došlo k výraznému zpřísnění všech podmínek v čerpání dotací,“ upozornil Němeček. Zakázky se začaly dělit na tzv. dílčí plnění, aby nemohly být zadávány tzv. kompletátorům, a byla zavedena hloubková externí kontrola cen.

„Každý projekt a každá veřejná soutěž ještě před vyhlášením nyní prochází pečlivou kontrolou oblasti evropských fondů na ministerstvu zdravotnictví,“ ujistil. Dodal, že nyní se provádí externí audit.

Němeček chce urychleně jednat se zástupci ministerstev pro místní rozvoj a financí i se zástupci Evropské komise. Chce nechat provést kontrolní audit, který by měl potvrdit, že nový systém je v pořádku. V případě, že se zjistí jakékoli nedostatky, rychle je nechá napravit.

„My si myslíme, že systém je dnes dobře nastaven, a chceme proto rychlý audit a chceme o tom rychle přesvědčit Evropskou komisi, že není důvod stávající stav blokovat, protože nedostatky už byly odstraněny,“ dodal.

V médiích se objevily spekulace, že v souvislosti s tímto operačním programem hrozí Česku až třímiliardová pokuta. Podle Němečka by však případná sankce v žádném případě neměla být takto vysoká. „To by znamenalo zcela zásadní pochybení v těchto projektech, které nepředpokládáme,“ odpověděl na dotaz ČTK.

Všechny podklady a informace z nemocnic o čerpání evropských peněz má ministerstvo pro kontrolory připraveny, doplňující informace tedy od nich žádat už nebude.

Ministerstvo v minulosti doporučovalo nemocnicím kupovat přístroje od kompletačních firem, které si ale zpravidla počítaly vysokou marži až 50 procent ceny přístroje. Doporučovalo také ceny, za které nakupovat. Tuto praxi ukončil ministr Heger, který nechal nákupy svých předchůdců prověřit. V roce 2010 objednal audit od společnosti KPMG, který významné předražení vyloučil.

Bruselská kontrola by nyní měla věrohodnost zprávy KPMG prověřit. Neomezí se ale jen na nákupy z integrovaného operačního programu. Zkontrolovat má i miliardy, které byly vydány za zdravotnickou techniku v regionálních programech. Hejtmani objednávali přístroje jako součást stavebních zakázek na modernizaci nemocnic, tím prý mohli otevřít cestu k neprůhledným nákupům.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?