EK zažalovala ČR u soudu - třikrát kvůli zdravotnictví

11. 1. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
K Evropskému soudnímu dvoru míří první čtyři žaloby na Česko. Z toho se tři týkají zdravotnictví a jedna autorských práv. Je to vůbec poprvé, za necelé dva roky členství v unii, co se země bude zodpovídat před soudem, proč nesladila svou legislativu a praxi s požadavky EU...


Praha/Brusel -

Komise chce soudně řešit mezery v uznávání diplomů lékařů a zubařů. Dále pak chybějící farmaceutické zákony a nedostatky ve směrnici o ochraně před hlukem. Čtvrtá žaloba se týká špatné harmonizace autorského zákona.

Všechny tyto směrnice měly být plně převedeny do českého práva k 1. květnu 2004, kdy země vstoupila do unie.

Kvalifikace jsou u soudu často

I když tři ze čtyř žalob padají na hlavu ministerstva zdravotnictví, resort se k nim zatím nevyjádřil.

„Připravujeme stanovisko. V tuto chvíli to nebudu komentovat,“ uvedla mluvčí ministerstva Jana Kocová.

Pokud jde o uznávání lékařských a zubařských diplomů, EK tvrdí, že Česko převedlo do svého práva jen základní požadavky příslušných směrnic. Opatření, kterými se zjednodušuje dočasné poskytování služeb zubaři a lékaři z jiných zemí EU, (kteří nejsou v republice trvale usazeni), však chybí.

„Legislativní opatření Česko má, ale nedokázalo je dotáhnout do konce,“ uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvčí komisaře pro vnitřní trh Catherine Bunyanová.

Doplnila, že právě uznávání kvalifikací je jedním z nejčastějších důvodů, proč EK vede spory s členskými zeměmi. „K soudu to ostatně dotáhla například Francie kvůli uznávání licencí turistických průvodců. Portugalsko zase mělo problém s architekty,“ řekla Bunyanová.

Evropské právo zajišťuje řadě profesí, včetně lékařů a zubařů, uznávání diplomů a kvalifikací ve všech zemích EU. Poskytuje jim tak možnost bez větších překážek poskytovat služby v celé unii.

250 řízení proti Česku

Stížnost k Evropskému soudnímu dvoru je třetí etapou procedury EU pro porušení práva. Předchozí dvě etapy - zahrnující formální upozornění dané země a později zaslání takzvaného oddůvodněného stanoviska - Praha v současné době řeší ve 250 případech.

Pokud jde o soud, jakmile se seznámí se stížností komise, vyzve českou stranu k vyjádření. To se zatím nestalo.

„Dosud jsme vyrozumění od soudu nedostali, takže přesný obsah žaloby neznáme,“ uvedl Tomáš Boček, vládní zmocněnec pro zastupování před Evropským soudním dvorem a při řízení s Evropskou komisí.

Procedura v těchto případech trvá obvykle zhruba rok. Pokud soud dá za pravdu komisi,“odsoudí“ Českou republiku k nápravě, tedy k odstranění nedostatků.

Postih bývá výjimečný

Případný finanční postih může nastat teprve v případě, že by země nadále evropské právo porušovala a nereagovala na dvě výzvy EK ke splnění rozsudku. Komise by se pak obrátila opět na soud s návrhem na uvalení finanční sankce.

Komise v úterý zažalovala u ESD kvůli nedostatečnému respektování jiných předpisů také Estonsko, Itálii, Řecko, Lucembursko, Švédsko a Francii.

„Komise bude důsledně dohlížet na dodržování pravidel, díky kterým mají občané a podniky těžit výhody z jednotného vnitřního trhu unie,“ uvedl komisař Charlie McCreevy. Upozornil, že všechny tyto předpisy schválily vlády členských zemí.

Simona Holecová, Adam Junek, Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?