„S ekonomickým úsekem Fakultní Thomayerovy nemocnice spolupracuji od počátku listopadu 2006 na inovacích systému manažerského účetnictví. Za období spolupráce jsem měl možnost se podrobně seznámit nejen s koncepcí budoucího rozvoje ekonomického řízení nemocnice, ale i s jejími výsledky za poslední dva roky. V porovnání s předchozími obdobími jde o výsledky jednoznačně pozitivní,“ uvedl ve svém vyjádření k výsledkům hospodaření FTNsP za období let 2005 - 2006 profesor Bohumil Král, vedoucí Katedry manažerského účetnictví na VŠE.
Podle jeho údajů snížila nemocnice v období od 1. ledna 2005 do 31. prosince 2006 úroveň kumulované ztráty z 302,5 mil. Kč na 56,9 mil. Kč, tj. o cca 245,6 mil. Kč v absolutní výši a o 81,2 % v relaci k její výchozí úrovni.
Z hlediska vytvořených zdrojů je pak třeba úroveň kumulované ztráty k 31. prosinci 2006 snížit ještě o 50 milionů Kč vytvořených rezerv na opravy dlouhodobého hmotného majetku. Reálně tak byly nad rámec prosté reprodukce vytvořeny zdroje, které eliminují cca 97,7 % kumulované ztráty předchozích let.
„Vedení nemocnice zároveň zcela eliminovalo závazky po splatnosti, které ještě k 1. lednu 2006 činily cca 397 mil. Kč, a od července 2006 platí veškeré své závazky v termínech splatnosti,“ píše prof. Král.
Dotace ve výši necelých 345 milionů korun sice mělo na zlepšení hospodaření nemocnice určitý vliv, nebyl to však vliv jediný. Navíc úroveň poskytnuté dotace upravená o daňový dopad ve skutečnosti činila přibližně 278 mil. Kč.
„Pokud tedy nemocnice snížila reálnou úroveň kumulované ztráty (včetně rezerv) o 295,6 mil. Kč a úroveň „čisté“ dotace na oddlužení činí cca 278 mil. Kč, je zřejmé, že cca 17,6 mil. Kč jsou již zdroje, vytvořené nemocnicí, a to nad rámec prosté reprodukce. Na srovnatelné úrovni údajů lze tak konstatovat, že nemocnice, která do konce roku 2004 vytvořila kumulovanou ztrátu ve výši 302,5 mil. Kč, ji v letech 2005 a 2006 eliminovala vlastními výsledky (bez použití dotace na oddlužení) o cca 17,6 mil. Kč, tj. o 5,8 %. Tento nesporný výsledek je dle mého názoru potvrzením skutečnosti, že v hospodaření nemocnice došlo v hodnocených letech k výraznému pozitivnímu obratu,“ uzavírá Bohumil Král.
Jeho slova ostatně potvrzuje i Martin Novotný, daňový poradce z firmy NGS Morison: „Výsledek hospodaření za rok 2006, po odpočtu dvou mimořádných položek (dotace na úhradu závazků a tvorby rezervy na opravu majetku), by byl 139 tis.Kč, což svědčí o vyrovnanosti hospodaření Fakultní Thomayerovy nemocnice za rok 2006.“
Tabulka o hospodaření FTNsP, o niž se opírá ministerstvo, je podle Martina Novotného metodicky nesprávně stanovena. Hospodářský výsledek běžného účetního období ve výši 228.673 tis. Kč v sobě totiž obsahuje i nákladovou položku daňové povinnosti související s poskytnutou dotací. Tuto položku však nelze podle daňového poradce pro posuzování hospodaření nemocnice brát v potaz, neboť abstrahuje-li se od dotace, musí se abstrahovat i od daně s ní související. Při respektování tohoto jednoduchého pravidla, bude výsledek hospodaření Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou vyrovnaný v souladu s platnou legislativou.
„Když přihlédneme k faktu, že nemocnice nemá v současné době závazky po splatnosti, považujeme zveřejněný důvod odvolání ředitele Fakultní Thomayerovy nemocnice MUDr. Malého ve světle těchto skutečností jako neopodstatněný,“ doplňuje Novotný.
(kha), www.Zdravi.Euro.cz