Kojeneckou formu atopického ekzému u dítěte (zpravidla začíná ve 3. měsíci života) poznáme podle červených pupínků až puchýřků se šupinami nebo mokváním pokrývajících tváře nebo i celou hlavičku. Rozšířit se mohou i na trup a končetiny dítěte. Projevy dítě samozřejmě velmi trpí, a to i ve druhé fázi, tzv. dětské, kdy se ekzém přemístí z obličeje do loketních a podkolenních jamek. Patrné už bývají známky zhrubění kůže.
„Postižená místa jsou stejná jako při dětské formě, ale navíc je postižena ještě kůže obličeje a krku, výjimečně se příznaky objevují na celém kožním povrchu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., jak vypadá atopický ekzém u dospělého.
Úleva i zabránění novému vzplanutí
Nezbytné je vyhýbat se látkám i činnostem dráždícím kůži, ale zcela jistě se také neobejdeme bez trvalé pomoci dermatologa. Na něm je zvolit podle intenzity a stadia choroby nejvhodnější prostředky léčby: „Kortikosteroidy byly tradičně používány k zvládnutí akutního vzplanutí ekzému. Vzhledem k jejich nežádoucím vedlejším účinkům se obvykle předepisují jen na nezbytně dlouhou dobu. Do samé podstaty atopického ekzému zasahují místní imunomodulátory, vhodné k dlouhodobému užívání, díky nimž lze předejít novému vzplanutí ekzému,“ objasňuje možnosti léčby medikamenty prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc.
Hygienu nepřehánět
Omezíme koupání – jak co do četnosti, tak trvání koupele. Horká voda a některá mýdla vysušují, místo nich používáme mycí prostředky s oleji a speciální mycí přísady. Ty vytvářejí ochranný film, zjemňují a zvláčňují kůži, ulevují od svědění a podráždění a snižují množství šupin.
Kůži netřeme při koupání ani po něm, pouze ji vysušíme přikládáním jemného měkkého ručníku.
Vlasy si myjeme jemným šamponem, v umyvadle nebo pod sprchou (ne během koupání ve vaně). Raději se vyhneme perličkovým koupelím, aromatickým koupelovým olejům a koupelovým solím.
Strach a předsudky
Především nemusíme mít obavy z rizika přenosu dotekem nebo tělními tekutinami – nemoc je dědičná, ale není nakažlivá.
S ekzémem můžeme chodit plavat, ale velmi opatrní musíme být při koupání ve slané a chlorované vodě, rozhodně se potom co nejdříve vysprchujeme a kůži promažeme. Chemické produkty hojně užívané například v domácích bazénech mohou stav nemoci zhoršit. Dobrá zpráva je přinejmenším to, že ekzém obvykle nezanechává jizvy.
Vyhráno není natrvalo
Jedním z faktorů vzniku atopického ekzému je dědičnost. Pokud jím trpí jeden z rodičů, je 56procentní riziko vzniku ekzému u jejich potomka.
Trpí-li jím oba, jde již o 81procentní pravděpodobnost. Příznaky se většinou objeví do 6 let života dítěte. Avšak ani pokud se do té doby neobjeví, není vyhráno: u 10 procent pacientů mohou problémy začít v dospělosti. Zatím také nemají lékaři žádný lék, který by nemoc vyléčil natrvalo.