Elektronické zdravotní knížky se za deset let příliš neprosadily

29. 5. 2012 7:51
přidejte názor
Autor: Redakce
Základní údaje o kontroverzním projektu elektronických zdravotních knížek (IZIP), které se správní rada VZP rozhodla ke konci června vypovědět:


Účel projektu

Systém elektronických zdravotních knížek (EZK) společnosti IZIP umožňuje sdílet informace o léčení pacientů mezi lékaři. Projekt si kladl za cíl usnadnit i komunikaci pacienta s lékařem. Projekt od počátku získal podporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jejíž klienti ji také mohli zdarma získat.

Elektronická zdravotní knížka (EZK)

EZK je jakousi internetovou kartou pacienta. Obsahuje přehledy vykázané péče, uhrazených regulačních poplatků nebo doplatků za léky. Umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného. Pacient tak má přehled, kolik péče o jeho zdraví stojí, a může kontrolovat, jaké úkony si na něho lékař vykázal.

EZK rovněž upozorňuje lékaře i pacienta (formou SMS či e-mailu) na preventivní prohlídky nebo očkování. Vlastnictví EZK je vyznačeno na průkazce pojištěnce nálepkou. Ke svým datům se pojištěnec dostane kdekoli, kde je připojení na internet, existuje i aplikace pro chytré mobilní telefony.

Účastníci projektu

Podle údajů z www.izip.cz je v systému zaregistrováno přes 2,5 milionu lidí, zhruba 21.000 zdravotníků a více než 8500 zdravotnických zařízení. Systém obsahuje přes 200 milionů zdravotních záznamů. Podle kritiků řada přihlášených pacientů a lékařů systém nepoužívá, podle IZIP však v EZK zapisuje a čte stále více lékařů.

Vznik

Firmu IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje, založili v roce 2001 tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (nyní poslanci Evropského parlamentu) spolu s lékařem Pavlem Hronkem. Zkušební provoz začal v roce 2002, do běžného provozu se systém dostal v listopadu 2004. Původně šlo o společnost s ručením omezeným, v roce 2006 byla firma přeměněna na akciovou společnost.

Ostatní

- Vytvoření systému stálo zhruba 300 milionů korun, za deset let vydala VZP zhruba 1,8 miliardy korun.

- Projekt dlouhodobě sklízí kritiku z různých stran. Jejím terčem je hlavně jeho cena a financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají. Na druhou stranu ale IZIP dostal několik mezinárodních ocenění.

- Deník Mladá fronta Dnes v prosinci 2010 upozornil, že si devět zaměstnanců firmy IZIP v roce 2009 rozdělilo odměny ve výši 59 milionů korun.

- Loni v lednu pověřila správní rada VZP vedení pojišťovny vyjednáváním o koupi většinového podílu společnosti IZIP (v té době VZP vlastnila pět procent akcií IZIP). VZP loni na podzim koupila dalších 46 procent akcií a navýšila tak svůj podíl na 51 procent. Za akcie dala zhruba milion korun, ani nadále ale nemůže o firmě sama rozhodovat, při zásadních krocích je totiž potřeba dvoutřetinová většina.

Už koncem loňského roku se také VZP s firmou předběžně dohodla, že projekt elektronických zdravotních knížek skončí letos v pololetí, začátkem května se pak na ukončení projektu se shodli premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

- Nedávno ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že chystá vlastní celonárodní systém sdílení dat pacientů za přispění zahraničních expertů. Ministr Heger řekl, že systém by mohl začít fungovat od roku 2014.

- VZP akcie získala od švýcarské firmy eHI eHealth International AG, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři a která si ponechala zbylých 49 procent. Loni v listopadu se objevily informace, že o odkoupení tohoto podílu jedná nadnárodní společnost Asseco Central Europe.

- Projekt IZIP je jedním z důvodů, pro které v posledním půlroce volali zástupci Věcí veřejných nebo sociální demokracie ve správní radě VZP po odvolání ředitele pojišťovny Pavla Horáka a předsedy správní rady Marka Šnajdra (ODS). Tento bod se ale nepodařilo dostat ani na program jednání správní rady.

Horákovo jméno se objevilo i v odposleších hovorů mezi někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. ČSSD pak zdůvodňovala požadavek na Šnajdrovo odvolání tím, že Horák je jen loutka, kterou řídí právě Šnajdr.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?