O propojení elektronického zdravotnictví v rámci Evropy diskutovali ministři zdravotnictví na pražské konferenci pod názvem „eHealth pro jednotlivce, společnost a ekonomiku“. Ministři schválili vznik centrálního orgánu, který bude celoevropský projekt prosazovat a odborně i politicky ho zaštítí. Vytvoření takového systému je zcela na počátku a evropští státníci si ani netroufli odhadnout, kdy by k němu mohlo dojít.
„V každé zemi je systém nastaven trošičku jinak a navíc každá země už je dnes v trochu jiné fázi vývoje. Nebude jednoduché systém prosadit, někdy jsou z nových věcí zbytečné obavy a bude na nás politicích, abychom vysvětlovali a přesvědčovali, že elektronické zdravotnictví je pouze a jen ve prospěch pacienta,“ uvedla v průběhu konference ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). S technickým propojením těchto systémů by podle ní problém být neměl.
Ministři se také shodli na tom, že bude třeba také zajistit ochranu citlivých dat, která budou v systému uložena. Zatím není ani jasné, na kolik by propojení takového systému stálo.
„O financích jsme zatím nehovořili, obava je zejména z rezistence profesních skupin a dořešit se musí ochrana dat. Každému je ale jasné, že tímto projektem ušetříme a všichni z přítomných jsou přesvědčeni o jednoznačné výhodnosti,“ dodal první náměstek Marek Šnajdr.
Česko má s elektronickým zdravotnictvím praktické zkušenosti z projektu internetových zdravotních knížek (IZIP). Lidé, kteří do něj vstoupili, mají zapsané na internetu nemoci, vyšetření, léčbu a užívané léky. Pacienti díky němu nemusejí podstupovat opakovaná vyšetření a systému se tím ušetří až 30 procent nákladů. Projekt však nedokázal zlákat ke vstupu všechny lékaře a pacienty, takže data byla neúplná. Tím pádem nemohl splnit očekávání.
Elektronické zdravotnictví umožňuje sdílet data o pacientech po celé EU, což je potřeba zejména v souvislosti s volným pohybem pracovních sil a právem Evropanů na stejnou zdravotní péči ve všech zemích sedmadvacítky.
Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz