Nová ministryně zdravotnictví Milada Emmerová by ráda zavedla tzv. zdravotní knížku, kterou by měl každý občan starší 18 let a zaznamenávaly by se do ní všechny zdravotní údaje. Děti už ji mají.
„Byla by to knížka formátu například bývalé žákovské knížky nebo menší, kde by byly základní nacionále, anamnéza, různá rizika, např. alergie a další, v podstatě vše, co se píše do chorobopisu,“ přiblížila Právu svoji představu Emmerová.
Zároveň by se v knížce uvedla všechna očkování pacienta, jeho krevní skupina a další informace, například zda si přeje darovat své orgány po smrti nebo ne.
„Vedou mě k tomu dva důvody. Za prvé, že v podstatě nic takového dosud neexistuje, a za druhé, že internetová knížka, kterou pacient má možnost si také založit, má své odpůrce, kteří tvrdí, že nelze všechny údaje stoprocentně ochranně zajistit,“ řekla Emmerová.
Za druhý důvod pak ministryně označila skutečnost, že starší generace s internetem nepracuje, nebo k němu nemá přístup.
Zápis o každé návštěvě
Podle ministryně by pacient s touto knížkou chodil k lékaři a ten by mu do ní vždy zaznamenal nejen důvod návštěvy a výsledek vyšetření, ale i léky, které předepsal.
Byl by tak jasný přehled, co pacient užívá, a kterýkoliv lékař, kdyby do knížky nahlédl, měl by v medikamentech jasno.
„Tím bychom i zabránili zbytečným kontraindikacím, o kterých samozřejmě pacient nemůže vědět,“ řekla Emmerová. Dodala, že dnes nejsou ojedinělé případy, kdy starší pacient chodí k více lékařům a má doporučeno užívat denně deset i patnáct léků.
„To je pro mnohé z nich, kterým už stoprocentně nepracují některé orgány, hlavně ledviny, játra a žaludek, velmi nepříjemné a může dokonce představovat i závažné ohrožení zdraví. Zdravotní knížka by počet těchto léků umožnila snížit,“ vysvětluje Emmerová.
Dodává, že pacient, který má více nemocí, by ji mohl nosit i u sebe a v případě náhlé události, např. na ulici, kdy by u něj zasahovala záchranná služba, by byla pro lékaře cenným prvním vodítkem při poskytnutí pomoci.
Emmerová soudí, že pacient v ordinaci lékaři odkýve všechna doporučení, která mu lékař dá, ale když přijde domů, už si není mnohdy schopen vybavit přesně, co všechno mu lékař řekl.
„Kdyby měl ve zdravotní knížce podrobnosti napsány včetně léků a jak je užívat, byl by více informovaný a do knížky by mohl kdykoli nahlédnout. To by mu i pomohlo v léčbě.“
Do konce roku chce ministryně Emmerová připravit podklady pro zdravotní knížku a v příštím roce by ráda, kdyby se projekt uskutečnil, i přesto, že si je vědoma, že internet se bude stále více rozšiřovat a internetová zdravotní knížka bude mít své zastánce.
Václav Pergl, Právo