Jak bude vypadat zdravotní peče, není jasné ani poté, co vláda před týdnem schválila koncepci. Je ale téměř jisté, že do voleb se toho moc nezmění. Dluhy zůstanou a péče lepší nebude. Nakolik snahy ministryně Milady Emmerové přibližují či vzdalují české zdravotnictví evropským trendům, odpovídá Milan Cabrnoc (ODS) z Evropského parlamentu.
Jak vnímáte české zdravotnictví? Kráčí do Evropy? A pomůže mu Evropa?
Tady v Evropském parlamentu chceme, aby občané měli péči v nejvyšší možné kvalitě, jakou si jejich země může dovolit. Odpovědnost za stav zdravotnických systémů ale nesou národní státy. Občané EU právem očekávají podobné standardy v různých zemích.
Copak v Česku se dočkají evropských standardů?
No, přiznám, že ze situace doma nadšený nejsem. Jsou u nás některé nemocnice, které možná ohrožují životy pacientů, ale vládní politika je brání zuby nehty, například.
Jak hodnotíte iniciativu premiéra Paroubka, který přece jen docílil nějakých dohod rozhádaných lékařů, pojišťoven a ministryně Emmerové?
Po těch osmi letech, kdy se naše zdravotnictví de facto zastavilo ve svém rozvoji, bych přivítal jakoukoliv změnu. Tedy pokud nepůjde o zestátnění. Ale to, co se chystá, je opravdu hodně krátkodobé.
Není to tedy vykročení dobrým směrem?
Je to hašení požáru, aby se udržel klid do příštích voleb. ČSSD je prostě v pasti svých volebních slibů: Nic nebudete platit, všichni budete mít všechno. A ono se to „všechno“zhoršuje.
Takže české zdravotnictví se nechová „evropsky“?
Přesně tak. Podle mě není dost dobře možné, abychom trvale bránili lidem, kteří jsou úspěšní, aby svou úspěšnost promítali i do péče o vlastní zdraví. Není možné říci: Mercedes si koupit smíte, domy si postavit smíte, letadlo taky mít smíte, ale zaplatit si zdravotní péči nesmíte. To se v Evropě neděje.
Kateřina Volná