Emmerová: Mám nabídky i z Prahy

24. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Tři týdny teď chce bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová rozmýšlet o tom, co bude dělat v příštích dnech a měsících. "Zatím jsem se ale nerozhodla. Moje váhání vyplývá z toho, že se tvoří kandidátka do voleb a je neseriózní někam nastoupit, a pak oznámit, že odcházím do politiky," říká v rozhovoru...


Plzeň - Tři týdny teď chce bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová rozmýšlet o tom, co bude dělat v příštích dnech a měsících.

Jste zaměstnankyní lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Plzni. Hodláte nastoupit tam?

Nyní mám na fakultě i na interní klinice plzeňské fakultní nemocnice minimální úvazky, které by se daly navýšit. Mohla bych nastoupit hned. Mám navíc ještě několik nabídek v Praze. Zatím jsem se ale nerozhodla. Moje váhání vyplývá z toho, že se tvoří kandidátka do voleb a je neseriózní někam nastoupit, a pak oznámit, že odcházím do politiky. Něco ale dělat musím, nečinnost není můj styl. Je to otázka tří týdnů.

Jak se cítíte?

Výborně, i když dcera mi zařizuje pobyt v lázních. Tak jsem si říkala, to asi vypadám. Do lázní ale nepojedu.

Co je na ministerské pozici nejhorší?

Nejhorší je trvalá kritika. Těch, kteří kritizují, je přitom hodně. Je to totiž post, na který se teď v předvolebním boji upínají všechny politické strany.

Proč je resort zdravotnictví pod takovým tlakem?

Je to množstvím peněz, které jím protékají, a velkým množstvím lobbistických skupin. Ostatní ministerstva řeší jednodušší problematiku, protože v těchto resortech není tolik zainteresovaných skupin - lékaři, sestry, farmaceutické firmy, lékařské odbory či lékařská komora.

Věděla jste, že David Rath je kandidátem na místo ministra?

Věděla jsem to, protože premiér, když chtěl, abych obměnila svůj tým, což jsou hlavně náměstci, mi navrhoval Davida Ratha. Já jsem se ho ale již předtím ptala, zda by chtěl dělat oblast pojišťovnictví, a tehdy odmítl. Argumentoval tím, že bude ještě dva roky prezidentem lékařské komory.

Objevily se i spekulace, že by mohl být i ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny.

To by ale znamenalo změnu zákona, protože ředitel VZP je nyní neodvolatelný.

Ale změna zákona se přece chystá?

Po mém odvolání se o novele zákona v parlamentu hlasovalo. Kdyby novela prošla v prvním čtení, což se nestalo, tak by se stihlo uplatnit zákon od začátku příštího roku, ale to teď není možné. Podle mě jsou různé odklady načasované tak, aby se do voleb nestalo nic.

Touto novelou se měla prolomit i mlčenlivost manažerů zdravotní pojišťovny vůči ministerstvu zdravotnictví, které tvrdí, že nemá páky, aby se dovědělo, co se tam děje. Copak nefungují státní kontrolní mechanismy, které si mohou na pojišťovny posvítit?

Kontroly se v pojišťovnách sice tak jednou za dva roky dělají. Podle mých informací je to ale podle takového uniformního scénáře, takže pojišťovna předem ví, co se bude kontrolovat. Hlavně by to chtělo prověřit 30 tisíc uzavřených smluv. Já mám informace, že smlouvy jsou tvořeny systémem výjimek, a ne na základě nějakého systému. A kde není systém, tam to zavání korupcí.

Možností, jak odvolat ředitele VZP, je ovšem i nucená správa.

Měla jsem právo vyhlásit nucenou správu VZP, protože neplnila ministerskou vyhlášku. Zastávala jsem ale názor, že nucená správa by chtěla řádnou přípravu a tým připravených lidí.

Plzeňský deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?