Éra chaosu po velkém třesku

23. 8. 2013 8:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Po rozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou následovat horečné přípravy na předčasné volby a uvidíme, co všechno se dá stihnout, když se předvolební rok smrskne na dva měsíce. Co to však znamená pro zdravotnické prostředky, jejich uživatele, pacienty, zdravotníky i dodavatele?


Více než při jiných volbách do poslanecké sněmovny jsou všichni zmínění zasažení právě těmi nastávajícími. Ani ne tak tím, že se politická scéna výrazněji přeskládá, spíš tím, co se mělo v rutinním zákonodárném procesu stihnout ještě do voleb řádných.

Legislativní vzduchoprázdno

Do řádných voleb se měl zpracovat zákon o zdravotnických prostředcích, na kterém se pracovalo téměř 2 roky a který měl zcela nově a moderně nakreslit prostředí, v němž se zdravotnické prostředky registrují, dodávají, distribuují, používají a hradí. Ne že by se v současnosti nedodávaly, nepoužívaly a nehradily.

Nicméně nepřesnosti a volatilita procesu, jak se zdravotnické prostředky dostávají do úhrad (a tedy k použití pro pojištěnce), je výsledkem nedokonalé legislativy z dob minulých.

VZP „obdařená“ kompetencí sestavování číselníku – neboli úhradového katalogu – se v této roli pohybuje v naprostém právním vakuu a její aktivity tomu v současnosti odpovídají. Neustále se měnící a zpřísňující formální požadavky mají za následek, že již přes rok se do úhrad dostává minimum výrobků z těch, které o to žádají.

Zákon o zdravotnických prostředcích měl v tomto směru nastolit srozumitelná a hlavně vymahatelná pravidla, podle kterých by pacient přesně věděl, na co má nárok, ale také dodavatel by mohl s určitou mírou přesnosti odhadnout, kolik času mu vstup do úhrad zabere a kolik to bude vyžadovat práce.

Čtení z hvězd

Tento transparentní očekávaný stav se nám v lepším případě posouvá tak o rok, v horším do nedohledna. Jde o to, zda přicházející vláda sezná, že zákon o zdravotnických prostředcích je spíše technickou normou, jež má sloužit dobré věci, nebo se v něm najde dostatek „politického materiálu“, který bude nutné seskládat znovu – k užitku zatím nevíme koho, leč ke škodě mnohých.

Může se však stát, že se i tento zákon „sveze“ jako zákonné opatření senátu iniciované vládou v demisi. V tom případě by účinnost zákona zůstala beze změny k začátku roku 2014 nebo s posunem v řádu jednotek měsíců. S tím se dá žít, je to však ve hvězdách. Dnes si co do politického vývoje nemůžeme být jisti ani tím, že po neděli přijde pondělí. Nechme se překvapit.

MUDr. Miroslav Palát, CzechMed

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?