EU povolila dovoz drůbeže z částí Chorvatska a Turecka

24. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Evropská unie včera povolila dovoz drůbeže z části území Chorvatska a Turecka. Zatímco dosud platil naprostý zákaz dovozu drůbeže z těchto zemí, nově se bude zákaz vztahovat jen na oblasti s předchozím výskytem chřipky, uvedla v tiskové zprávě Evropská komise...


BRUSEL -

V případě Rumunska i nadále platí plošný zákaz dovozu živé drůbeže. Naopak regionálně se u této země začne postupovat k dovozu maso a drůbežích produktů.

U dovozů z Ruska se experti členských států EU zastoupení ve stálém veterinárním výboru dohodli na prodloužení platnosti současných regionálních zákazů až do konce března, tedy o tři měsíce.

Výbor rovněž schválil návrh EK prodloužit bezpečnostní opatření k ochraně domácí drůbeže před ptačí chřipkou do konce května příštího roku. Dosud měla jejich platnost vypršet na konci listopadu.

Od prosince mohou jednotlivé země podle nejnovějších

informací přehodnotit oblasti, které pokládají za vysoce

rizikové.

Důvodem omezení zákazů pouze na určité regiony jsou podle EK opatření, která přijaly jednotlivé státy ke kontrole šíření ptačí chřipky. V Chorvatsku tak bude zákaz i nadále platit jen v oblastech Viroviticko-Podravska a Osjecko-Baranjska a v Turecku v regionu Balkesir.

Z Rumunska se stále nebude moci dovážet maso a další drůbeží produkty z oblastí Tulcea, Constanta, Galati, Braila, Ialomita a Calarasi. Rumunsko, Turecko, Chorvatsko a Rusko jsou zatím jediné evropské země, kde se mezi ptáky objevil nejvíce nebezpečný virus ptačí chřipky. Méně infekční varianta se objevila i v Itálii.

Ve všech státech EU dnes rovněž začalo dvoudenní cvičení na případnou pandemii ptačí chřipky mezi lidmi. Cvičení se účastní i Evropská komise, Světová zdravotnická organizace a příslušné evropské úřady a cílem je otestovat schopnost čelit případnému masovému přenosu nemoci na lidi. První výsledky budou známy příští úterý.

V Asii zabil nebezpečný kmen ptačí chřipky již více než 60 lidí. Ve světě stále panují obavy, že by virus mohl zmutovat a snadno se přenášet z člověka na člověka, což by mohlo vést ke smrti milionů lidí.

Světová banka odhadla, že by se případné škody z pandemie mohly vyšplhat až na 550 miliard dolarů (asi 13,5 bilionu Kč). Podle studie Citigroup by byly postiženy zejména letecké společnosti, výrobci luxusního zboží a celé odvětví cestovního ruchu.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?