Brno/Praha -
Pokutu antimonopolní úřad udělil firmám Alliance UniChem CZ, GEHE Pharma Praha, Pharmos a Phoenix. V únoru přestaly dodávat léky do tří nejzadluženějších fakultních nemocnic - na Bulovku, do Thomayerovy nemocnice a do brněnské „svaté Anny“. Jejich dluhy dosahovaly 400 milionů korun.
AVEL považuje pokutu za nespravedlivou. „Léky se dodávaly pořád, byť s omezeným sortimentem, nikomu nebyla objednávka odmítnuta,“ řekl Suchý. Dodal, že firmy k tomuto kroku přistoupily jen proto, že nemocnice jim dlouhodobě za léky neplatily. „Jsou to nemocnice, za jejichž dluhy ručil stát. Jestliže stát v této situaci dá ještě pokutu, tak je to určitě nemorální. Rozhodně se odvoláme,“ řekl Suchý.
Z kartelové dohody podezříval distributory léků také tehdejší ministr zdravotnictví a nynější šéf sněmovního zdravotního výboru David Rath (ČSSD). „Člověka potěší, že to nebyl jen můj dojem. Myslím si, že ta pokuta je adekvátní. Je to částka, která odpovídá jejich obratu,“ řekl ČTK Rath. Podle něj sice firmy nedostávaly zaplaceno, ale měly s nemocnicemi také podepsánu smlouvu a podmínky, které nedodržely.
Letošní tržby všech čtyř firem se odhadují na 57,6 miliardy korun. Jedničkou na českém trhu je Phoenix s 43procentním podílem a odhadovanými ročními tržbami 25,8 miliardy korun. Pharmos a Alliance UniChem mají shodně 21procentní podíl a tržby 12,6 miliardy. Firma GEHE Pharma zásobuje 11 procent trhu, její tržby se odhadují na 6,6 miliardy. Podíl ostatních distributorů činí dohromady čtyři procenta.
AVEL je volným sdružením, které zastupuje zájmy distributorů léčiv. V polovině prosince z asociace odešla společnost Alliance UniChem CZ. Nahradil ji právě Pharmos. Tato společnost nakonec dodávky léků v únoru obnovila. Poté je ale zase zastavila a obrátila se na policii kvůli podezření na korupci při uzavírání dodatečných smluv na zasílání medikamentů do nemocnic.
ČTK