Členské země unie se v červnu dohodly na tom, že varování musí pokrývat 65 procent krabičky. Stejně jako poslanci doporučily zákaz prodeje cigaret s příchutí, například mentolu nebo vanilky. Členové výboru na rozdíl od členských zemí schválili také zákaz tenkých cigaret slim.
Europoslanci nepodpořili návrh na zavedení jednotného balení cigaret, ale souhlasili s původním návrhem Evropské komise, aby varování pokrývala tři čtvrtiny plochy krabičky cigaret.
O dnešním návrhu výboru, který byl schválen velkou většinou, bude 10. září hlasovat plénum Evropského parlamentu. Až plénum schválí společnou pozici parlamentu, začnou jeho zástupci jednat s litevským předsednictvím EU, které zastupuje členské země, o kompromisní podobě nové regulace tabákových výrobků.
Podle Evropské komise zemře každý rok v zemích Evropské unie na následky kouření 700.000 lidí. Proti navrhované regulaci důrazně vystupují tabákové firmy, včetně společnosti Philip Morris v České republice. Při hlasování členských států v červnu se ČR postavila i proti mírnější verzi regulace s odkazem na obavy ze ztráty pracovních míst.
Stejné argumenty použil dnes šéf lobbistické organizace Asociace evropských daňových poplatníků Michael Jäger. Podle něj je „taková intervence, která bezdůvodně vede ke ztrátě pracovních míst a daňových příjmů chybná, zejména nyní, kdy Evropa musí řešit mnoho jiných problémů“.