Někteří odborníci dokonce navrhovali, aby výroba a prodej těchto doplňků podléhala stejným pravidlům, která platí pro léčiva. Kritikové naopak poukazují, že rozhodnutí soudu je zbytečně restriktivní a výrazně zúží výběr dostupných doplňků stravy. O případu informoval server BBC.
Nová evropská směrnice o doplňcích stravy (Food Supplement Directive) vyjde v platnost letos v srpnu. Pro výrobu doplňků se budou smět používat jen látky jmenovitě uvedené v dané směrnici.
Rozhodnutí Evropského soudního dvora přivítaly některé odborné společnosti. Například Britská asociace pro otázky výživy poukázala na případy pacientů, kteří po předávkování vitamíny byli hospitalizováni pro selhání jater či jiných orgánů.
„V některých případech užívání doplňků stravy vede k tomu, že dojde k zanedbání správné léčby pacienta. Navíc se domníváme se, že 99 procent všech výrobků nebude tímto rozhodnutí nijak zasaženo. Výrobci budou mít více než čtyři roky na to, aby přezkoumali své výrobky a učinili potřebné změny. Jde jen o větší bezpečnost pacienta,“ stojí v prohlášení této asociace.
Naopak zastánci přírodní medicíny (organizace Aliance for Natural Health, Health Food Manufacturers Association a National Association of Health Stores) poukazují na to, že tento krok ohrozí tisíce zcela bezpečných výrobků. Organizace uvádějí, že evropská direktiva představuje protiprávní omezení svobody trhu a nepovede k větší bezpečnosti pacienta.
Pro a proti
Rozhodnutí Evropského soudního dvora vzbudilo mezi čtenáři serveru BBC živou diskusi, názory se přitom velmi různí. Podle některých je tento krok důkazem toho, že Evropská unie chce vytvořit jeden superstrát, který bude vydávat direktivní a nelogická pravidla.
Zde jsou reakce několika čtenářů: „Každý den dostaneme seznam toho, co smíme polykat. Co by se stalo, kdyby lidé mohli o svém zdraví rozhodovat sami?“ „Blížíme se stavu, kdy budeme moci koupit banány jen na lékařský předpis.“ „Krok Evropského soudního dvora mě zcela pohoršuje, vadí mi, že zasahuje do rozhodnutí zákazníků, zda si budou moci koupit vitamíny či nikoliv.“„Najede o bezpečnost pacientů, ale o tlak farmaceutických firem, kterým se taková restrikce náramně hodí.“
Jiní uživatelé serveru naopak s rozhodnutím soudního dvora souhlasí. „Jsem rozhodně pro. Vitamíny jsou jen doplňky stravy, ale někteří lidé tím nahrazují běžné jídlo. Znám případy, kdy lidé berou 10-15 druhů vitamínů denně, aniž by někdy slyšeli o povolené denní dávce.“ „Výrobci doplňků stravy by měli prokázat účinnost svých produktů. Do té doby by měla platit přísná regulace prodeje takových doplňků.“
Čeští výrobci a distributoři doplňků stravy se brání
S informacemi serveru BBC nesouhlasí Česká asociace pro speciální potraviny (ČASP), která sdružuje výrobce a distributory doplňků stravy. Podle ČASP jsou některé údaje mylné.
„Situace je nyní taková, že pravidla EU vztahující se na doplňky stravy upravuje směrnice EC/46/2002, která vešla v platnost již v roce 2002. Zcela mylná je informace o tom, že tato evropská směrnice by měla zakázat používání velkého počtu substancí a následně stažení velkého množství výrobků z evropského trhu. Současné znění směrnice povoluje použití pouze určitých chemických forem vitaminů a minerálů v doplňcích stravy. Zároveň byl ale vytvořen mechanismus, kterým mohou jednotlivé členské státy zažádat Evropskou komisi o rozšíření tohoto seznamu o nové substance, pokud byly na trhu před datem, kdy vstoupila směrnice v platnost a pokud na tyto substance nevydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) negativní posudek. Za tohoto předpokladu může každý stát na svém území povolit použití těchto jiných forem vitaminů a minerálů až do konce roku 2009. Do tohoto termínu bude mít EFSA možnost zhodnotit bezpečnost všech těchto látek a Evropská komise rozšíří seznam uvedený jako Annex II Směrnice pro doplňky stravy (EC/46/2002),“ píše MUDr.Vladimíra Lipšová, výkonná ředitelka České asociace pro speciální potraviny.
(ivb)