to je dvě procenta nad průměrem EU. Evropské zdravotní systémy a jejich reforma jsou tématem sympozia, na němž se ode dneška do úterý scházejí v pražském hotelu Pyramida odborníci z 18 zemí.
Sympozium pořádá občanské sdružení Reforma zdravotnictví - forum.cz, na jehož webových stránkách jsou i výsledky zmíněného průzkumu. Podle člena sdružení Pavla Hroboně dá sympozium přehled současného stavu zdravotnických systémů v pěti evropských zemích - Švýcarsku, Nizozemsku, Česku, Británii a Německu.
„Vedle přehledu stavu zazní i prezentace reformních záměrů těchto pěti evropských zemí, včetně jejich výhod a rizik,“ řekl Hroboň. O nejnovějších trendech ve zdravotnictví budou hovořit také odborníci z USA a Světové banky.
Hroboň připomněl, že ve Švýcarsku, Německu a Nizozemsku je pojišťovenský systém jako v Česku, ve Velké Británii je národní zdravotní služba. „Odborníci popíší systém ve své zemi, jeho problémy a přednosti a předloží reformní návrhy, co s problémy chtějí dělat,“ popsal Hroboň, který je spoluautorem Modré šance
ve zdravotnictví, již reprezentuje senátor ODS Tomáš Julínek.
Cílem sympozia podle Hroboně není přinést obecné závěry, která reforma je nejlepší. „Odborníci spíše sdělí, toto je dobré v této zemi, tyto zkušenosti máme, proto stojí za to se systémem zabývat a udělat nějaké závěry pro Česko,“ shrnul Hroboň.
Problémy, trendy a technické nástroje jsou podle něj všude stejné. „Všichni žijeme v Evropě, kde stárne populace a kam přicházejí nové technologie a kde lidé chtějí lepší péči, ale to konkrétní řešení vždy musí být specifické pro danou zemi,“ dodal.
ČTK