Exekuce v nemocnici

23. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Další dotaz v právní poradně Zdraví.Euro.cz se týká problému vztahů mezi ambulancí a nemocnicí, na kterou byla uvalena exekuce. Ambulance platí nájemné nemocnici. Exekučním příkazem mají ambulantní lékaři přesměrovat platbu nájemného od nemocnice exekutorovi. V případě, že ambulance nebude platit, nemocnice hrozí odstavením vody a elektřiny. Má na to právo? Čtěte v článku...


Čtenáři se ptají v právní poradně Zdraví.Euro.cz

MUDr. Bohdan Holý:

Nemocnici platíme nájemné za nebytové prostory (ambulance). Na nemocnici byla uvalena exekuce. Exekučním příkazem máme přesměrovat platbu nájemného od nemocnice exekutorovi. Nemocnice hrozí v případě zastavení platby na její konto odstavením vody a elektřiny. Nemá na to právo. Znamená to soud? Může trvat měsíce, ambulance do té doby zkrachuje.

Odpovídá: Mgr. Martin Schimmer, AK Marečková

Byla-li proti nemocnici skutečně nařízena exekuce, je značné riziko, že se exekutor pokusí získat finanční prostředky i tím, že přikáže nájemcům, aby posílali nájem na účet exekutora místo nemocnici. Zákon mu takové řešení umožňuje.

Z Vašeho dotazu nejsou některé skutečnosti zcela zřejmé. Odpovím proto trochu obecněji.

Exekuce se, jak správně píšete, nařizuje exekučním příkazem. Exekuční příkaz Vás zavazuje, jen pokud Vám je řádně doručen (tedy ne cestou jedna paní povídala). I v případě, že exekuci provádí exekutor, platí pro ní ustanovení občanského soudního řádu.

V tomto ustanovení se mimo jiné praví, že nařízení exekuce (exekuční příkaz) musí být doručeno i Vám, pokud je exekuce prováděna přikázáním pohledávky (Váš případ).

Exekutor Vám skutečně může uložit, abyste nájem posílal na jeho účet. To ale platí jen tehdy, když byla exekuce nařízena proti subjektu, kterému Vy máte nájem na účet posílat na základě nájemní smlouvy (tedy proti subjektu, který má vůči Vám splatnou pohledávku). Občanský soudní řád pak výslovně říká, že ten, proti komu je exekuce vedena, ztrácí právo na pohledávku (nájem) okamžikem, kdy Vám bylo doručeno nařízení exekuce (exekuční příkaz).

Předpokládejme, že všechny výše uvedené podmínky jsou naplněny. Potom doporučuji písemnou formou informovat nemocnici, že Vám byl exekuční příkaz doručen a jakou povinnost Vám v něm exekutor uložil.

Dále do dopisu uveďte, že tuto povinnost musíte splnit a nemocnici sdělte, že doručením exekuční příkazu právo nemocnice na plnění pohledávky v souladu s § 313 osř zaniklo a že jí tedy žádné prostředky nedlužíte. Pokud Vám tedy odstaví vodu a elektřinu, dopouští se jednoznačně protiprávního jednání a ponese odpovědnost za veškerou škodu Vám tím způsobenou.

Dovolte mi upozornit ještě na jeden problém. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda nájemné a zálohy na služby související s nájmem (poplatky za vodu a teplo, elektřinu, atd.) jsou poskytovány v rámci jedné platby a na tuto platbu se vztahuje exekuční příkaz, nebo zda jde o platby různé. Pokud bude znít exekuční příkaz jen na nájemné a Vy platíte jako samostatnou platbu ještě poplatky za služby, kterých se příkaz netýká, potom je možné, že dále budete platit tyto poplatky za služby nemocnici a nájemné exekutorovi.

Dojde-li skutečně k odpojení vody a elektřiny, bude to znamenat soud, ale to se nedá nic dělat. V takovém případě bude na místě žalovat jednak na obnovení dodávek a jednak na náhradu škody. Váš argument s délkou řízení je pochopitelně na místě. Ale i pro takovou situaci zná právo ochranu. Je možné podat návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud nařídil (a to ve lhůtě 7 dnů od podání návrhu) obnovení dodávek. Toto rozhodnutí soudu se děje bez jednání, tedy v podstatě na základě písemných důkazů. Proto doporučuji vyjádření nemocnice o tom, že Vám bude voda a elektřina odpojena, získat písemně. Návrh na vydání předběžného opatření bych doporučila podat okamžitě poté, co bude voda a elektřina odpojena a vzápětí je pak nutné podat také žalobu ve věci samé (tedy na obnovení dodávek). Je dokonce možné podat návrh na předběžné opatření dříve, než Vám bude voda a elektřina odpojena, pokud budete mít důvody předpokládat, že se tak stane (např. dopis nemocnice, že Vám bude voda odpojena, pokud do týdne nezaplatíte, apod.). Takový návrh samozřejmě bude muset znít jinak. Doporučuji se obrátit na advokáta, pokud by nemocnice k nějaké výzvě tohoto typu přistoupila.


^
Text § 313 zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu:|
|
§ 313
(1) V nařízení výkonu rozhodnutí zakáže soud povinnému, aby se svou pohledávkou jakkoli nakládal. Dlužníkovi povinného soud zakáže, aby od okamžiku, kdy mu bylo doručeno nařízení výkonu rozhodnutí, povinnému jeho pohledávku vyplatil, provedl na ni započtení nebo s ní jinak nakládal.
(2) Soud doručí usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí oprávněnému, povinnému a dlužníkovi povinného. Dlužníkovi povinného je doručí do vlastních rukou. Povinnému nesmí být doručeno dříve než dlužníku povinného.
(3) Povinný ztrácí právo na pohledávku okamžikem, kdy bylo dlužníkovi povinného doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí.
|


(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?