Americký prezident Barack Obama dnes podle agentury AP zároveň hovořil s lídry Libérie a Sierry Leone o možnostech boje se smrtícím virem.
Experimentální lék dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují. Nedá se ale s jistotou říci, zda je to právě díky tomuto léku. Léčbu prostředkem ZMapp údajně podstoupil i španělský duchovní Miguel Pajares, který ale v úterý v Madridu zemřel.
Vzhledem k poměrně malému množství léku nebude zatím ZMapp použit plošně, přednostně ho dostanou nakažení zdravotníci, uvedla s odvoláním na liberijské ministerstvo zdravotnictví agentura DPA.
Obama dnes v telefonátech ujistil prezidentku Libérie Ellen Johnsonovou Sirleafovou a vůdce Sierry Leone Ernesta Baie Koromu o tom, že USA se budou snažit pomoci v boji proti šíření této smrtelné nemoci v Západní Africe.
Šéf Bílého domu s oběma lídry řešil například možnosti, které mají pro léčbu eboly týmy amerických lékařů a epidemiologů působící v obou zemích. Ani jeden z dvojice prezidentů se kvůli těžké situaci v jejich zemích minulý týden nezúčastnil summitu ve Washingtonu, kde Obama hostil africké státníky.
Spojené státy dnes rovněž oznámily, že z ambasády v metropoli Sierry Leone stahují rodiny zaměstnanců kvůli omezeným možnostem lékařské péče.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Od března si již epidemie vyžádala 1069 životů. Nejvíce jí jsou postiženy západoafrické státy Libérie, Guinea a Sierra Leone.