Jdou do takových detailů, jako jak mají vypadat dveře na odděleních v dětské nemocnici, aby tudy děti neutekly, nebo jak dohlížet na výměnu krevních konzerv v chladicích boxech v souladu s datem spotřeby. Akreditace má přispět k odstranění chyb, řekl ředitel Roman Kraus.
Podle zástupců akreditační nadace Det Norske Veritas je v západní Evropě deset procent všech ošetření chybných, z toho pět procent vede k úmrtí. Čtvrtina chyb prý plyne ze záměny léků.
Kraus dnes čísla zpochybňoval. „Jsem si zcela jist, že tato čísla v ČR neplatí. Rozhodně nejsou nulová, protože dochází ke špatným stanovením diagnózy, k zavedení špatné léčby,“ uvedl. Akreditace mají podle něj počet chyb snížit na minimum. „Ale nikdy nebudou na nule,“ podotknul.
Akreditace stojí asi 1,5 milionu korun, v ceně jsou i služby, které by nemocnice platila tak jako tak.
Podle Krause nemocnice do akreditace investuje, protože ji začíná vyžadovat ministerstvo zdravotnictví. Lidé z vedení nemocnice také věří, že se jim krok vyplatí v budoucnu a držitele akreditací budou zvýhodňovat zdravotní pojišťovny.
Zatím tomu tak není a podle Radky Mistrové z jihomoravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny se v brzké době změna nechystá. Musely by se na ní prý dohodnout všechny pojišťovny.