Financování sociálně zdravotní péče

1. 10. 2006 12:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V současné době vrcholí příprava na zavedení zákona o sociálních službách do praxe. Zákon nabude účinnosti od ledna 2007. Změny nepřinese pouze do oblasti poskytování sociálních služeb, dopad bude mít také do oblasti zdravotní péče.


Současná zařízení sociální péče, zřizovaná jako příspěvkové organizace, jsou prostřednictvím svých zřizovatelů příjemcem dotací na lůžko, které jsou vypláceny ze státního rozpočtu.

Neziskové organizace poskytující sociální péči jsou finančně podporovány prostřednictvím dotací z veřejných rozpočtů. Tento finanční zdroj není pro poskytovatele sociální péče jediný, je však významný. Nový zákon o sociálních službách ruší tento zdroj financování a mění ho na osobní finanční dávku - příspěvek na péči, který bude přiznáván přímo uživatelům sociální péče v různé výši podle míry závislosti na péči jiných osob. Zákon o sociálních službách a další zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách, umožňují další významné změny.

Například možnost úhrady ošetřovatelské péče, která je poskytována v zařízeních sociální péče ze zdravotního pojištění a možnost úhrady za poskytování sociálních služeb ve zdravotnických lůžkových zařízeních. Aby mohly být nové zákony využívány a naplňovány v praxi, je nutné učinit mnoho kroků. Realizace si vyžaduje mimo jiné zpracování nových ošetřovatelských výkonů či ošetřovacích dnů, které se budou používat při vykazování sociálně zdravotní péče. Následně jejich projednání v dohodovacím řízení a jejich vydání v Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Podmínkou pro úhradu ošetřovatelské péče v zařízeních sociální péče bude také uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami. Na jejich znění se již pracuje.

Jaký budou mít dopad nové zákony na fungování lůžkových zdravotnických zařízení? Již v současné době jsou hospitalizováni v nemocnicích nebo jiných typech zdravotnických lůžkových zařízení lidé, jejichž zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci, ale protože jejich sociální situace neumožňuje propuštění do domácího ošetřování, zůstávají v nemocnici. Lůžková zdravotnická zařízení mají sice možnost využívat sociální hospitalizace, ta má však několik úskalí, a v praxi se proto téměř nevyužívá. Hlavním důvodem je skutečnost, že úhrada za lůžko je nízká, hradí asi třetinu nákladů. S přijetím výše uvedených zákonů se tento způsob úhrady sociálních hospitalizací ruší. Jakou možnost budou mít lůžková zdravotnická zařízení od nového roku? Pokud budou chtít uhradit náklady na poskytovanou sociálně zdravotní péči, budou muset učinit několik kroků. Prvním krokem bude podání žádosti o zápis do registru poskytovatelů sociálních služeb u příslušného krajského úřadu. Zapsáni mohou být nejdříve od 1. ledna 2007, tento krok jim mimo jiné umožní žádat o dotace a čerpat dotace ze státního rozpočtu na poskytovanou sociální péči. Dotace bude tvořit pouze jeden finanční zdroj na pokrytí nákladů sociálně zdravotního lůžka v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních. Dalšími zdroji bude úhrada zdravotní a ošetřovatelské péče ze zdravotního pojištění, úhrada pacienta-uživatele za pobyt a stravu a úhrada za sociální péči.

Nové zákony upravují možnost nastavit srovnatelné podmínky pro poskytování sociálně zdravotní péče bez ohledu na skutečnost, zda se poskytuje v zařízeních sociální péče či v lůžkových zdravotnických zařízení. Ta část péče, která je zdravotní, by měla být v obou typech zařízení hrazena ze zdravotního pojištění, ta péče, která bude poskytována jako sociální, bude hrazena z příspěvku na péči pacientůuživatelů, z jejich vlastních zdrojů v případě úhrady za pobyt a stravu a pomocí dotací, o které by shodně mohly žádat oba typy zařízení -sociální i zdravotní - a které by následně podléhaly zúčtování. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo dotační řízení na poskytování dotací ze státního rozpočtu pro rok 2007 na sociální služby.

V rámci tohoto dotačního řízení mohla podat žádost o dotaci ze státního rozpočtu i lůžková zdravotnická zařízení, která poskytují sociální služby. Vzhledem k tomu, že žádosti bylo nutné podat do konce měsíce srpna 2006 na krajské úřady a většina zdravotnických zařízení nebyla o této možnosti informována, nyní se zvažuje vyhlášení nového dotačního řízení pro lůžková zdravotnická zařízení. Ta budou muset v případě vyhlášení vypracovat žádost podle metodiky na standardizovaném formuláři a podat na příslušný krajský úřad.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR by mělo ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví České republiky a zástupci zdravotních pojišťoven připravit metodický pokyn pro zdravotnická zařízení, podle kterého by měla postupovat. Celou situaci, jednání a možná řešení však komplikuje situace kolem státního rozpočtu.

V tuto chvíli není zcela jasné, zda bude ve státním rozpočtu, kapitole Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, dostatek finančních prostředků na pokrytí potřeb v oblasti sociální péče. Výše nastíněný způsob řešení financování sociálně zdravotní péče znamená vyčlenění finančních prostředků na úhradu sociální péče ve zdravotnických zařízeních.

Aby uvedený způsob financování sociálně zdravotní péče mohl fungovat, je zapotřebí vytvořit takové podmínky, aby ani jeden systém „netratil“ na druhém. Mělo by tedy dojít k nápravě současného stavu, kdy není zařízením sociální péče hrazena ošetřovatelská péče a zdravotnickým zařízením není placena péče sociální. Pro poskytovatele zdravotní nebo sociální péče nejde o získání dalších zdrojů, jde o nápravu současné nesystémové alokace peněz. Jde o to, aby ze zdravotního pojištění byla hrazena v plné šíři péče zdravotní a ze sociálního systému péče sociální. Jak nakonec vše dopadne, ukážou příští týdny.


O autorovi: Ing. Iva Merhautová, členka VR OSZSP ČR

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?