Firma EGO Zlín proto prodlužuje pracovní dobu a hledá nové zaměstnance, řekl ČTK ředitel firmy Pavel Kostka.
„Navyšujeme pracovní dobu. Přijmout nové lidi není snadné, potřebujeme kvalifikované zaměstnance,“ uvedl Kostka. Ve firmě pracuje 25 lidí.
„Je toho moc, nejen bioboxy a biovaky, teď třeba řešíme velkou poptávku ze Slovenska a další desítky dalších,“ uvedl Kostka. Aktuálně firma dodává například do Ruska a Běloruska. Nedávno šly biovaky například do Saúdské Arábie kvůli pouti do Mekky.
Státy si různé ochranné pomůcky a zařízení pořizují podle Kostky zejména kvůli prevenci. „Jak se ebola objevuje i v Evropě, vyvolává to velké pozdvižení,“ podotkl ředitel, který řeší také dodávku do Afriky pro mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic.
Firma dodává také letošní novinku, inovované biovaky, které chrání nejen proti biologickým virům a bakteriím, ale i proti chemikáliím v kapalné i plynné fázi, podotkl ředitel. Cena biovaku je asi 100.000 korun.
EGO Zlín vyrábí komplexní systém biologické ochrany, logistické a dekontaminační systémy a prostředky pro urgentní medicínu či dlouhodobou péči. Vznikla v roce 1992. Asi 85 procent produkce jde na export. Loni firma utržila téměř 24 milionů korun, o rok dříve to bylo asi 22 milionů korun.
Počet zemřelých pacientů s ebolou v západní Africe přesáhl 4550 a nakaženo je přes 9200 lidí. Míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy. Případy eboly se už objevily ve Spojených státech i Evropě.
Na českých letištích platí ode dneška kontroly pasažérů proti zavlečení eboly. Zpřísnění kontrol schválila bezpečnostní rada státu. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. V Česku bylo několik případů podezření na tuto nebezpečnou nákazu, žádné se však nepotvrdilo.