Firmy čeká za drahé léky soud

29. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Okradli jste nás o stamilióny dolarů, tvrdí v žalobě na přední výrobce léků kalifornský prokurátor Bill Lockyer. Podle něj bezmála čtyři desítky farmaceutických společností účtovaly v uplynulém desetiletí za léky státu mnohonásobně více než kupříkladu soukromým lékárnám...


Los Angeles -

Žaloba se týká 39 firem

„Každá z 39 žalovaných firem ročně ilegálně vydělala na státním zdravotnickém programu Medi-Cal zhruba 40 miliónů dolarů,“ citoval server New York Times Lockyera poté, co na konci týdne žalobu podal.

Farmaceutické firmy, mezi něž patří Bristol-Myers Squibb, GlaxoSmithKline, Amgen, Novartis nebo Shering-Plough, se buď dosud nevyjádřily, nebo se brání, že jejich počínání vždy odpovídalo právním normám.

„Nikdy jsme neporušili zákon. Řídili jsme se uzavřenými kontrakty,“ uvedl pro San Francisco Chronicle Brian Henry, tiskový mluvčí Bristol-Myers. Totéž tvrdí jeho kolegyně Anne Rhyneová z americké pobočky britského gigantu GlaxoSmithKline.

„Vše bylo schváleno vládou,“ brání se. Nepopřela však, že ceny pro vládní program Medi-Cal, který má zajistit zdravotní péči nejchudším, byly rozdílné od těch, které účtovaly jiným odběratelům.

Kalifornie není sama

Prokurátor Lockyer na tiskové konferenci některé příklady uvedl. „Za 50miligramovou dávku Atenololu na snížení krevního tlaku platil Medi-Cal firmě Mylan Laboratories 804,7 dolaru. Síť lékáren za tentýž prostředek nezaplatila ani 34 dolarů.“

Solný roztok prodávala podle Lockyera firma Abbott Laboratories státu za bezmála deset dolarů a lékárny jej mohly koupit už za 95 centů. Dalším příkladem byl přípravek Methotrexate užívaný při chemoterapii. Cena, kterou výrobce Roxane Pharmaceuticals stanovil pro Medi-Cal, byla téměř 32 dolarů, lékárny jej dostaly už za 2,8 dolaru.

Kalifornie není v boji proti farmaceutickým koncernům sama. Její žaloba byla přidána k stížnostem dalších asi desíti amerických států, které rovněž tvrdí, že farmaceutické firmy zneužívaly jejich zdravotnické programy. Soud v Bostonu tak bude řešit hromadnou žalobu i států New York, Texas, Florida či Illinois.

Žaloba na farmaceutické firmy byla původně podána v roce 1998 floridským lékárníkem Johnem Lockwoodem, který si stěžoval na obrovské rozdíly v cenách léků pro jednotlivé odběratele.

Kalifornia se k žalobě na dvě firmy, Abbott Laboratories a Wyeth Pharmaceuticals, přidala už v roce 2003. Po sérii vyšetřování na konci minulého týdne přidala další tři tucty žalovaných.

FDA prodlužuje schválení

Výrobci léků čelí v USA řadě žalob, většinou od pacientů, kteří tvrdí, že jim některé léky způsobily dodatečné obtíže. To je také důvod, proč regulační úřad pro léky FDA neustále zpřísňuje a prodlužuje schvalovací procedury pro nová léčiva.

Příkladem může být společnost Barr Pharmaceuticals. Ta požádala FDA o povolení prodávat antikoncepční pilulky Plan B bez předpisu. FDA odložil nyní rozhodnutí nejméně o šedesát dní, během nichž se k případu může vyjádřit veřejnost. Akcie výrobce takzvané pilulky „na potom“ se kvůli tomu propadly na newyorské burze bezmála o 2,5 procenta.

Adam Junek,

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?