Mezinárodní asociaci farmaceutických společností (MAFR), České asociaci farmaceutických firem a Asociaci českých a moravských nemocnic se nelíbí nový postup při stanovování úhrad léků ze zdravotního pojištění. K jejich kritice se připojila i Česká lékárnická komora.
Zástupci farmaceutických firem byli vyřazeni z kategorizace, předcházela tomu dlouhodobá kritika ministerstva z jejich strany. Na neprůhlednost řízení už v minulosti upozorňovala i Evropská komise.
Ministr David Rath již dříve uvedl, že farmaceutickým firmám jde podle jeho názoru hlavně o zisk, proto by se jejich zástupci neměli jednání účastnit. MAFR zas vadí, že se na ministerstvu údajně přerozdělují miliardy z veřejného zdravotního pojištění bez jakékoliv kontroly. Nebezpečí také výrobci léků vidí v tom, že v rámci úspor by kategorizační komise nemusela odsouhlasit některé moderní, drahé, ale účinnější léky.
Komise údajně nezveřejňuje předem kritéria, podle kterých léky zařazuje. Odvolání proti jejímu rozhodnutí je ale podle ministerstva zdravotnictví možné.
„Bude se opět rozhodovat neprůhledně za zavřenými dveřmi,“ komentuje vyřazení z kategorizačního procesu ČLnK. Podle ní ministerstvo porušuje evropskou legislativu. Ministrovo tvrzení, že lékárníci mají zájem na zvyšování cen léků označil prezident ČLnK Lubomír Chudoba za drzou lež.
Ministerstvo: účast lékárníků je zbytečná
„Jejich cílem je prodávat co nejdráž, kdežto cílem kategorizační komise je nakoupit pro české občany co nejvíce léčiv a co nejlevněji,“ uvedl na adresu asociací a lékárnické komory vedoucí tiskového oddělení MZČR Vítězslav Klíma.
„Z tohoto pohledu je účast zástupců ČAFF a MAFS v této komisi nelogická. Zástupci České lékárenské komory tam nejsou ale i proto, že s MZ odmítají jednat. Z toho jak v poslední době vystupují lze soudit, že by jejich účast v komisi stejně nebyla přínosná,“ dodal. Zprůhlednění jednání kategorizační komise podle Klímy zajišťuje novelizace příslušné vyhlášky a zápisy z jednání komise, které jsou zveřejňovány.
Počet zástupců jednotlivých organizací v kategorizační komisi:
Ministerstvo zdravotnictví - 3
Všeobecná zdravotní pojišťovna - 2
Svaz zdravotních pojišťoven ČR - 2
OS poskytovatelů zdravotní péče - 2
Česká lékařská komora - 1
Odborová organizace lékařů - 1
Česká lékařská společnost JEP - 2
Sdružení pacientů - 1
Je podle vašeho názoru postup ministerstva zdravotnictví správný?
Pomohl zásah ministerstva zprůhlednit kategorizaci?
Které organizace by měly být v kategorizačním řízení zastoupeny?
(iso), www.Zdravi.Euro.cz
Své reakce můžete psát i na email Zdraví.Euro.cz@centrum.cz
Tři vybraní účastníci diskuse obdrží od redakce Zdraví.Euro.cz odborné publikace.
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
Tesař Lubomír
Tvrzení ministerstva, že Česká lékárnická komora bude prosazovat zvyšování cen léků uvnitř kategorizační komise je pochopitelně vědomá lež.V komisi se projednávají úhrady, nikoliv ceny.Jeden zástupce Člek s poradním hlasem nemůže tudíž prohlasovat a ovlivnit nic.Jsou to obvyklé fráze, snažící se zdůvodnit nezdůvodntelné, především před laickou veřejností.
Naopak pouze lékárník z terénu je schopen předávat komisi potřebné informace, které odjinud nejsou k dispozici.Kdo jiný může poskytnout údaje o skutečných doplatcích jednotlivých léků, nebo i celých ATC skupin, když údaje o cenách jsou v číselnících tolik vzdáleny skutečnosti?
Kdo může poskytnout informace o všech lécích z hlediska cen i možných substitucí, když se např.v číselnících objevují léky, které už několi let nejsou na trhu?Připomínky lékárníků mohou, pokud by byly vyslyšeny, zabránit vysokým doplatkům v přechodném období po vydání nového číselníku, když lékárny mají na skladě a prodávají léky v několika lišících se cenách.
Má-li nějaká komise dobře pracovat, neobejde se bez informací.Obávám se, že se vydá vyhláška s chybami a důsledky se jako tradičně svedou na lékárníky.
Martin Vedral
Neúčastní se lékárnická komora, vyřazeni jsou i zástupci producentů. Co v komisi ale dělají lékařské odbory? Proč tam nejsou také jiné odborové organizace? Složení komise svědčí o nekalých úmyslech dr. Ratha. Zodpovědný manažer skládá potřebné komise dle úkolů, které mají řešit. Neumětel a outsider s potřebnou mocí pak skládá komise dle předpokládané loajality jejich členů. Výsledek práce takové komise však může být jen špatný.
Ivo Procházka
Postup to správný není a nikdy nebyl. Podívám-li se na seznam zúčastněných zástupců, pak absence lékárenské komory a zástupců farmaceutických firem za naopak současné přítomnosti odborové organizace lékařů v kategorizační komisi je minimálně schizoidní model a stejně jako „úsudky“ Vítězslava Klímy by si zasloužily pozornost erudovaného psychiatra.
Příkaská
Nevím k čemu jsou v kategorizační komisi odboráři?
Pavel Petr
To jsem zvedav, co na to rekne Evropska komise. Hlavne, ze se bude darit kapse ministra Ratha … to bude novych domu … kam se hrabe kauza Tempus medicorum.
Petr Desil
Jistě by neuškodilo, kdyby pan ministr zvolil více věcný a méně zpolitizovaný a manipulativní postup. Můžeme tomu klidně říkat manažerský přístup, to je termín, který panu ministrovi jistě něco říká.
Stačí „ošetřit“ transparentnost činnosti kategorizační komise z pohledu eliminace potenciální korupce. Co takhle jednoduchá řešení typu:
a)zveřejnění rozhodovacích kriterií a jejich váhy v rozhodovacím procesu a následné zveřejnění všech takto zhodnocených výsledků
b) veřejně dostupný videozáznam z jednání komise (jedná se přece o veřejné peníze),
c) nezávislý odvolací orgán, atd místo politckých proklamací bez věcného obsahu?
Nelze spatřovat nic překvapujícího na faktu, že výrobcům (jakožto ostatně všem výrobcům obecně) jde o maximalizaci zisku. Bez zisku nebude nikdo léky vyrábět (ani „tuzemskᨓ Zentiva). Jde o to, aby byla dojednána, respektive určena odpovídající cena. Přítomnost zástupců výrobců a lékárníků je u tohoto pohledu naprosto legitimní. Je na výrobci, aby přesvědčil, že jeho cena je odpovídající, stát je tady od toho, aby určil průhledná pravidla, stejná pro všechny zúčastněné.
Česká republika se po roce 1989 vydala cestou parlamentní demokracie a tržního hospodářství. Je naivní si myslet, že zdravotnictví není součástí tohoto ekonomického prostoru a je naivní zastírat fakt, že zdravotnictví je regulovaný, ale přece jen trh. Je anachronismem manipulovat veřejným míněním a stále vymýšlet důvody proč a jak zakrýt, že zdravotní péče něco stojí a že jako společnost si ze solidárního „pojištění“ můžeme dovolit jen to, na co máme.
Pan Klíma nám předkládá cíl politický…„cílem kategorizační komise je nakoupit pro české občany co nejvíce léčiv a co nejlevněji“.., který se ovšem zcela míjí s základními cíly účelné farmakoterapie a farnakoekonomiky a tudíž s účelným a efektivním vynakládáním finančních prostředků na léky, natož s prioritami pacienta ( a o toho by tady „možná“ mělo jít, ne??). Tady přeci opravdu nejde o to nakoupit co nejvíc rohlíků za co nejméně peněz.
Na závěr je s podivem, že se veřejnost (odborná i laická, bez ohledu na politické preference) nepozastavuje nad prostým faktem, že zákonná forma státem řízených nemocnic umožňuje beztrestné vytváření miliardových dluhů bez toho, aniž by kdokoliv byl konkrétně činěn zodpovědným za plýtvání peněz daňových poplatníků a navíc ještě chce stát umožnit podobnou formu hospodaření v paskvilu, který nazývá neziskovými organizacemi, což naprosto znevěrohodňuje pojem neziskových nemocnic a jejich roli ve zdravotnických systémech tak, jak ji známe ze zahraničí.
Olejár Luboš, Svaz pacientů ČR
Ministr Rath také vyhodil po 8 letech z KKL i zástupce pacientů. Do nástupu ministra byli v komisi 2 zástupci pacientů (1 za všeobecná pac. sdružení - Svazu pacientů ČR a 1 za sdruž. zdrav. postížených - NRZP).
Nyní má být 1 zástupce dle MZ delegován a mezi pac. sdružení byl zařazen i LOK-SČL. Samozřejmě, že dohoda není možná a tak poslední zástupce pacientů byl minulý týden odvolán. (http://www.pacienti.cz/kkl_odvolani.htm) KKL je bez kontroly za občanskou pacientskou veřejnost! Po 8 letech konec demokracie v Česku!
Svaz pacientů ČR je jediným pacientským subjektem, který stál o vznik komise a byl při vzniku KKL.
PharmDr.Josef Důbravný
Změna složení kategorizační komise jen dokládá jakou cestou se vydalo ministerstvo zdravotnictví po nástupu „krizového manažera“do jeho čela.Není to první případ nedemokratických postupů,kterými se David Rath se svými nohsledy snaží vyloučit potencialni oponenty z řad odborníků ze zásadních rozhodovacích procesů.
Transparentnost úhrad,která je již delší dobu kritizována nejen u nás,ale i v zahraničí s novými personálními změnami definitivně bere za své.Pokud v kategorizační komisi zůstává nepochopitelně zástupce odborů,jehož mandát nemá žádné logické opodstatnění,a naopak jsou vyloučeni profesní „terénní“ odborníci,pak mocí kumulovanou v rukou „vyvolených“ se Evropě rozhodně nepřibližujeme,ale naopak hodně vzdalujeme.
Jan Buriánek
„Víš, jak to s tou kategorizací je. Těch firem je hodně. Všichni žádají o schůzku. Všichni. Ne všichni ji dostanou.“ pravila MUDr. Eva Klimovičová, poradkyně a pravá ruka Davida Ratha a vydavatelka časopisu ČLK Tempus, manažerovi farmaceutické firmy v záznamu odvysílaném na ČTV. A pokračovala: „Kdybyste mně podpořili ten Tempus, na tom má Rath zájem, na podpoře Tempusu, mezi čtyřma očima… Kdybyste investovali 2,5 až tři milióny do časopisu, on řekne: 'Ať si požádají o schůzku'“ MUDr. Klimovičová je dodnes vedoucí kanceláře Vědecké rady ČLK. Hlavně, že už víme, jak to s tou kategorizací je.