Firmy nedodržovaly regulované ceny

25. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ani opakované každoroční kontroly nepřiměly mnohé české společnosti dodržovat státem regulované ceny a občané kvůli tomu musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Do cen jsou například zahrnovány odměny statutárním orgánům, náklady na reprezentaci, soukromá vozidla i na úplně jiné výrobky či na smluvní pokuty...


Předražování u lékárníků i taxíků

Zjistili to loni kontroloři finančních úřadů, celního úřadu, telekomunikačního úřadu, energetické inspekce i krajských úřadů. Ti provedli přes 3500 kontrol a uložili pokuty za téměř 28 miliónů korun. Uvádí to vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve zprávě, kterou každoročně předkládá vláda Sněmovně.

Předloni při více než dvou tisících kontrolách byly uloženy pokuty celkem za téměř 55 miliónů korun.

Prohřešky ve zdravotnictví

Výsledkem kontrol v 56 lékárnách bylo uložení 25 pokut v celkové výši 277 tisíc korun. Nejvíce lékárníci chybovali v cenách při individuální přípravě léků, kdy vyšší cenu pak zaplatili kupující. Pokuty dostali oční optici za předražování zakázek na předpis lékařů.

Činili se i stomatologové, kdy v 53 případech z 61 duplicitně zahrnovali do cen materiálové náklady a sociální i zdravotní pojištění či splátky na zařízení placené leasingem. Dostali pokutu přes 400 tisíc Kč.

Obdobně dopadly stomatologické laboratoře, kdy ze 40 kontrol jich u 35 bylo prokázáno porušení cenových předpisů, což skončilo uložením peněžní sankce. Do svých kalkulací totiž zahrnovaly náklady na reprezentaci, soukromá vozidla, škody i smluvní pokuty, které s prodávaným zbožím nesouvisejí.

Ve dvou případech byl pokutován částkou přes 6 miliónů korun výrobce a zároveň distributor léčiv. Přes 2,5 miliónu korun museli zaplatit dovozci léčiv a zdravotnických prostředků, když při stanovování ceny použili mj. nesprávný směnný kurz. Chybovali také, když při prodeji neinformovali odběratele o výši ceny od tuzemského výrobce nebo zahraničního dodavatele a o výši obchodní přirážky.

Na dlouhodobě kritizovanou taxislužbu především zahraničními návštěvníky kvůli předražování jízdného si posvítil pražský magistrát. V 33 případech hříšníkům uložil pokuty za 1,5 miliónu korun.

Nerespektování cenového výměru ministerstva financí, jímž se reguluje pronájem hřbitovních míst, se nevyplatilo 8 z 11 subjektů, což stálo na pokutách 32 tisíc korun.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Přes čtyři milióny zaplatily sankci vodárenské společnosti, které do ceny započítaly například částky, které se vůbec netýkaly pitné vody.

Sobotka ve zprávě uvedl, že ze strany krajů a obcí byla spolupráce „velmi těžkopádná při nedodržování stanovených termínů“ a že některé místní orgány vůbec informace nepředložily. Podle něj se i ukazuje, že řada obcí nemá dodnes přehled o jim svěřených pravomocích.

Právo

Tesař Lubomír

Článek budí dojem, jako by se v lékárnách předražovalo jako na běžícím páse.Bylo uděleno 25 pokut v celkové výši 277 tisíc kč,na jednu pokutu vychází přibl 11 tis.kč. Pokutu této výše dostaneme za minimální neúmyslné prohřešky typu zaokrouhlování, nepřesný výpočet ceny jednotlivého přípravku při hromadné přípravě apod.Nejde v žádném případě o klasické „šizení “ spotřebitele, to už v článku uvedeno není.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?