Firmy: Vakcín proti chřipce bude letos výrazně méně než loni

14. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Vakcín proti chřipce bude letos výrazně méně než loni. Potvrdili to zástupci několika výrobců. Očkovat rizikové skupiny proti chřipce doporučila ve čtvrtek členským státům Evropská komise.


PRAHA -

Loni se v ČR prodalo přes 800 tisíc vakcín, letos jich bude asi o 300.000 méně. Do minulého týdne totiž nebylo jasné, kdo bude vakcíny proplácet, firmy se proto rozhodly vakcíny raději dodat do jiných zemí, uvedla Kateřina Pospíšilová, jednatelka jedné z firem, které vakcínu nabízejí.

Loni vakcíny proti chřipce odebíralo pro své hygienické stanice ministerstvo zdravotnictví. To ale letos vydalo vyhlášku, která uložila zdravotním pojišťovnám očkování proplácet.

Pojišťovny s tím však nesouhlasily, protože jim to prý neumožňuje zákon. Nakonec ministerstvu ustoupily, i když na svém tvrzení stále trvají. Vzhledem k této nejistotě se ale výrobci vakcín rozhodli převést objednávky na jiné trhy, podotkla Pospíšilová.

V této oblasti poptávka výrazně převyšuje nabídku, takže není ani pravděpodobné, že by se vakcíny daly doobjednat, uvedla. V souvislosti se strachem z pandemie ptačí chřipky poptávka pravděpodobně ještě stoupne.

Dnešní doporučení EU je podle ministerstva zdravotnictví plně v souladu z vyhláškou, která doporučovala pojišťovnám očkování hradit. V Česku je proti chřipce očkováno jen šest až sedm procent obyvatel, ve vyspělé Evropě kolem 21 procent.

Samo očkování člověka proti ptačí chřipce neochrání. Ale může zamezit tomu, aby se v těle potkal virus ptačí chřipky s běžným chřipkovým virem, míní vědci. Hrozilo by pak, že by se mohl vytvořit virus ptačí chřipky, který by se přenášel stejně jako

chřipka běžná.

Vakcína proti ptačí chřipce se případně začne vyvíjet, až se takto zmutovaný virus objeví. Ministerstvo zdravotnictví dnes jednalo o případném dodání asi dvou milionů dávek pandemické vakcíny, řekla tisková mluvčí ministerstva Jana Kocová.

Lékaři mají k dispozici i lék Tamiflu, který by mohl proti ptačí chřipce zabírat. Podle národního pandemického plánu by jej měli dostávat pouze rizikové skupiny a lidé nezbytní pro chod státu.

Česká republika má lék pouze pro jednu třetinu z těchto osob, další třetinu by měla dokoupit příští rok. Není však jisté, jak tento lék bude na zmutovaný virus reagovat, upozorňují hygienici.

Vicepremiér Zdeněk Škromach, pověřený řízením ministerstva zdravotnictví, dnes řekl ČTK, že posoudí konkrétní kroky týkající se možné pandemie ptačí chřipky, včetně doporučení z Bruselu, se svými spolupracovníky na páteční poradě na ministerstvu.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?