Celkové náklady na rekonstrukci JIP přijdou na zhruba 20 milionů korun, zejména na stavební úpravy prostor. Většinu sumy uhradí nemocnice, půl milionu korun dostala na vybavení nábytkem z nadace energetické firmy. Rekonstrukce se týká nejenom vybavení. Prostory mají vzhledem k vážně oslabené imunitě pacientů mimořádné nároky na čistotu prostředí. Důležitou součástí je proto například i systém odsávání a čištění vzduchu.
Plzeňská hematoonkologie patří mezi špičková světová pracoviště zabývající se transplantacemi kostní dřeně. Jako jediné pracoviště ve východní Evropě má nejvyšší možnou evropskou akreditaci kvality a bezpečnosti péče pro transplantace kostní dřeně. Vztahuje se na transplantace dřeně, na odběry krvetvorných buněk a na jejich zpracování.
První transplantaci tam lékaři provedli v roce 1991, zpočátku byla jediná za rok. Nyní ročně provedou na stovku transplantací kostní dřeně.
„Nemocniční prostředí velmi ovlivňuje psychiku nemocných. Tito pacienti mají těžce narušený imunitní systém a zůstávají velice dlouho odloučeni od okolního světa. Se svými blízkými mohou být jen v omezeném kontaktu. Proto velmi ocení jakékoliv vybavení, které jim pobyt na jednotce intenzivní péče zpříjemní a učiní pohodlnějším,“ poznamenal Koza.
Kromě JIP má oddělení také odběrové středisko pro dárce dřeně a krevních destiček a kryobanku k uchovávání buněčných vzorků a transplantačních štěpů. Oddělení má také speciální superčistou laboratoř buněčné terapie, která zpracovává přímo pro potřeby oddělení transplantáty kmenových buněk.