Pro návrh hlasovalo podle agentury Reuters 436 poslanců a proti bylo pouze 34. Návrh zákona měl podle nedávného průzkumu také širokou podporu veřejnosti. Pro navození bezvědomí na žádost pacienta se vyslovilo 96 procent respondentů. Očekává se, že návrh schválí bez problémů i horní komora parlamentu v květnu nebo v červnu.
Zákon kritizuje především církev, někteří profesoři na lékařských fakultách a různé organizace pro podporu lidského života. Žádné demonstrace se nicméně nekonaly. Odpůrci zákona argumentují tím, že jde o pokrytectví a zákon vlastně umožňuje eutanazii. Od té se prý liší jen tím, že eutanazie přináší okamžitou smrt, zatímco při uvedení do bezvědomí umožněné novým zákonem jen lékaři přesně nevědí, kdy smrt nastane.
Návrh zákona též podle agentury AFP přináší další novinku: lékaři budou muset respektovat přání pacienta v konečném stádiu nemoci, jenž odmítne léky, což se prý dosud občas nedělo.
V Evropě je eutanazie legální ve třech zemích: Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. Další země, jako především Švýcarsko, kde je povolená takzvaná asistovaná sebevražda, ji tolerují.