Francouzští poslanci schválili návrh zákona o anorexii

16.04.2008
přidejte názor
Ilustrační obrázek
Autor: VitalikRadko – Depositphotos
Ilustrační obrázek
Francouzské Národní shromáždění v prvním čtení schválilo návrh zákona, který umožní trestat podněcování k anorexii. Trest za navádění k přemrštěnému odmítání potravy a neúměrnému hubnutí bude až dva roky vězení a 30.000 eur a za určitých okolností ještě o polovinu vyšší...


Zákon ještě musí před definitivním přijetím schválit druhá komora Senát.

V Národním shromáždění byl schválen necelý týden poté, co představitelé francouzského módního průmyslu s podporou ministerstva zdravotnictví podepsali chartu proti anorexii. Zavázali se v ní, že nebudou podporovat nezdravé životní návyky a že nebudou ukazovat obrázky lidí, jež by mohly sloužit jako návod k extrémní vyhublosti.

V obou případech jde o reakci na šířící se snahy především mladých dívek a žen podobat se hubeným modelkám z módních časopisů a na důsledky těchto snah. Ve Francii trpí anorexií 30.000 až 40.000 lidí, z 90 procent žen. Nejvíc postiženy jsou věkové kategorie od dvanácti do třinácti a od osmnácti do devatenácti let.

Nová zákonná norma zavádí trestný čin provokace k anorexii. Až dvěma roky vězení a pokutou až 30.000 eur trestá „podněcování někoho k úsilí o přehnanou hubenost jeho povzbuzováním k dlouhodobému omezování potravy, jehož důsledkem je nebezpečí smrti nebo přímé ohrožení zdraví“. Pokud se prokáže, že takový postup skutečně vedl k úmrtí nějaké osoby, zvyšuje se trest na tři roky vězení a 45.000 eur pokuty.

Návrh prošel hlasy poslanců vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP), k nimž se připojila jedna poslankyně opoziční Socialistické strany. Opozice se jinak zdržela hlasování s odůvodněním, že zákon je orientován výhradně na represi a že je to celkově jen „vytírání zraku“.

Anorexie se stala předmětem širší veřejné debaty v mezinárodním měřítku poté, co kvůli snaze udržet si extrémně hubenou postavu zemřelo několik modelek. V Madridu a v Miláně pak byl přijat zákaz vstupu příliš vychrtlých manekýn na přehlídková mola.

Ve Francii vzbudil před několika měsíci rozruch reklamní snímek italského módního domu Nolita s fotografií nahé ženy trpící anorexií. Byla to marseilleská herečka Isabella Carová, která v té době přes údajné zlepšení svého zdravotního stavu vážila při svých 165 centimetrech 32 kila.

Úřad, který má posuzování reklamy na starosti, však nakonec reklamu zakázal s odůvodněním, je v rozporu s lidskou důstojností a s morálním kodexem. Herečka tím byla zklamaná, protože prý chtěla upozornit další ženy a dívky, jak nebezpečná anorexie je.

ČTK

Kvíz týdne

Kvíz: Uhádnete, jaké nemoci se léčí těmito léky?
1/9 otázek