Existují dva typy viru: HIV-1, kterého je většina, a méně častý HIV-2. HIV-1 je rozdělen na tři skupiny: M, který stojí za světovou pandemií, a O a N, které jsou velmi vzácné.
Nová varianta objevená týmem Jeana-Christopha Plantiera z Národního střediska pro výzkum lidské imunitní nedostatečnosti v Rouenu, se zdá být prototypem nové skupiny typu HIV-1, kterou vědci nazvali skupina P.
Virus HIV-1 je spojen s virem imunitní nedostatečnosti u šimpanze, i když gorilí SIV může být u zrodu skupiny N, řekla agentuře AFP jedna z expertek Marie Leozová.
Pokud jde o novou variantu, je jí gorilí SIV nyní nejbližší, uvedla. Je však podle ní dosti obtížné určit dobu, kdy k této transmisi došlo. Teprve nedlouho je známo, že gorila je rovněž nakažena SIV, máme tedy k dispozici jen velmi málo kmenů, řekla.
Nová varianta byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu. Vědci nejprve myslili, že by mohla patřit ke skupině 0, ale kompletní studium jejího genomu umožnilo zjistit, že jde o novou skupinu.
Význam nové skupiny P by mohl být na stejné úrovni jako u skupiny 0, uvedla Marie Leozová. Skupina 0 představuje jedno procento infekcí HIV v Kamerunu, ve Francii je to stovka pacientů. Jde o vzácné případy, avšak nelze je opomíjet, protože tato skupina se těžko diagnostikuje a léčí, zdůraznila.
Pacientce, u níž byla nová varianta objevena, se daří dobře, byla jí nasazena odpovídající léčba, na kterou velmi dobře reagovala.
Je málo pravděpodobné, že by tato pacientka byla - vzhledem k jejímu životnímu stylu - ojedinělým případem, soudí Leozová. Podle jejího názoru získala tento kmen od jiných osob, nepochybně v Kamerunu, tedy tam je také třeba hledat další případy.
ČTK