Gatekeeping nebo menší pravomoce praktiků?

6. 4. 2007 18:31
přidejte názor
Autor: Redakce
Jaká by měla být role praktického lékaře v českém zdravotnictví? Mělo by dojít k posílení jejich role (gatekeeping) nebo by naopak měly být jejich pravomoce podstatně užší? Na tento problém se ptá čtenář Zdraví.Euro.cz ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka...


V předchozích dnech mohli čtenáři Zdraví.Euro.cz zasílat dotazy na ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka. Všechny odpovědi ředitele VZP můžete najít v článku Ptali jste se ředitele VZP.

MUDr. Josef Dvořák

Rád bych se zeptal, jaký je váš pohled na roli praktického lékaře v našem zdravotnictví. Mají mít, slovy Davida Ratha, roli podstatně nižší než v západní Evropě, protože na rozdíl od mnoha západních kolegů poskytují užší spektrum péče, nebo se naopak kloníte k zásadám gatekeepingu a tím k posílení jejich role? Proč VZP například stále odmítá nasmlouvat kód vyšetření CRP, když by to výrazně snížilo preskribci antibiotik? Proč se praktik stále nemůže starat o diabetiky druhého typu, díky čemuž zdravotní pojišťovny musí zaplatit za tuto péči několikrát dražšímu diabetologovi? Proč stále přibývají nová omezení na preskribci léků?

Odpovídá ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák…

Role praktického lékaře v České republice je významně odlišná od role „general practitioner“ v EU ať už s gate keepingem nebo bez něho. Stávající stav nemůže zůstat. Buď se role praktika u nás musí posunout směrem k obvyklému spektru činnosti a odpovědnosti jinde v Evropě a ve světě a zahrnovat buď čistý gate keeping (v našem prostředí, kde stále doznívají negativní zkušenosti z padesáti předchozích let, je však svoboda přístupu k péči, ale pacienty vysoko ceněna) nebo volitelný gate keeping jako součást jednoho z alternativních pojistných plánů pojišťovny.

Celosvětově i s obecným nedostatkem GP a v souvislosti s narůstajícím problémem léčby chronických onemocnění probíhá diskuse o přeformulování úlohy PL buď v systému integrované péče nebo vytváření jiných forem poskytování péče soustředěné kolem pacienta s využitím praktiků, specialistů, specializovaných vysokoškolských zdravotních sester a „svépomocných“ pacientských skupin uspořádaných do orchestrovaného poskytování péče. To se nejčastěji zavádí právě v případě diabetu. Na konsensuálním modelu a přístupu bude VZP hledat shodu s odbornými společnostmi a sdruženími praktických lékařů.

Co se týče CRP, projekt byl vyhodnocen a bohužel z dat bylo zjištěno, že k úspoře indikace antibiotik ani snížení nákladů v praxích, kde tato možnost vyhodnocení byla nevedl, naopak náklady pojišťovny zvýšil. Do budoucna jsem toho názoru, že je možné kód nasmlouvat, pokud se budou náklady na vyšetření počítat praxi do indukované péče. Pokud zavedení vyšetření povede ke snížení nákladů na antibiotika, praxi se to vyplatí, pokud ne, tak na tom prodělá.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?