Generika brzdí růst výdajů za léčiva

1. 7. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Václav Rejholec, předseda představenstva České asociace farmaceutických firem a ředitel vnějších vztahů společnosti Zentiva se v následujícím příspěvku vyjadřuje k vyhlášce o úhradách léčiv z hlediska aplikace transparentní směrnice Evropské unie...


Předmětem řady nejasností je nová vyhláška o úhradách léčiv a potravin zejména z hlediska aplikace transparentní směrnice Evropské unie.

Tato vyhláška sice prošla schvalovacím procesem v legislativní radě vlády, ale v některých případech - zejména pokud jde o předem stanovená kritéria stanovení úhrad a individuální jednání se všemi účastníky procesu při vyřizování připomínek - není ještě dotažena do konce.

Cíl: snížit náklady

V rámci přípravy byly účastníkům sděleny termíny podání návrhů na změnu výše úhrady, preskripčních či indikačních omezení a dále na přiřazení nových léků do systému zdravotního pojištění.

Komise odborníků se scházely a podávaly k návrhům svá vyjádření. Zápisy z jednání byly zveřejňovány na webových stránkách. Všechna tato jednání měla jediný záměr, a to snížit náklady na léky.

Na druhé straně je nesporné, že farmaceutické společnosti neobdržely ve všech případech písemné vypořádání svých připomínek. Není zcela jasné, jak by mělo probíhat odvolání proti závěrům vyhlášky. Ministerstvo zdravotnictví se odvolává na správní řád, je ale nutné jednotně informovat účastníky o postupu, jak odvolání realizovat.

Postižena jsou generika

Z vyhlášky plyne, že byla postižena především skupina výrobců generických léčiv. Na straně generik byly provedeny škrty v úhradách, a pokud výrobci nesníží své ceny, narostou doplatky pacientů.

Ministerstvo zdravotnictví si dopředu ověřilo, že výrobci - alespoň někteří - své ceny sníží, a tak bude dosaženo alespoň jednoho plně hrazeného léčiva ve skupině.

V několika případech však došlo k nevysvětlenému zvýhodnění originálních výrobců. Úhrady u nich byly sníženy, ale zdaleka ne tak dramaticky jako u generických léků.

Zvýhodnění řady originálních léčiv, které není podloženo žádným odborným argumentem, tak přetrvává a nepřihlíží k systému referenční úhrady.

Příkladem je skupina takzvaných statinů, kde sice Všeobecná zdravotní pojišťovna proklamuje obavu z růstu nákladů, ale na její návrh zde zůstalo zvýhodnění některých originálních a drahých produktů. Tím dochází ke zbytečnému narůstání nákladů na zdravotní péči.

Dostupné levnější léky

Generické léky mají stejné složení a stejné vlastnosti jako patentově chráněné originální přípravky, ale přicházejí na trh až po uplynutí patentové ochrany

.

Jejich hlavní výhodou je to, že jsou podstatně levnější, a to zejména proto, že u nich není třeba opakovat všechny klinické zkoušky a cenu stlačuje konkurence. Zvyšují dostupnost moderních terapií a za stejné peníze umožňují léčení většího počtu pacientů.

Pro pacienta je důležité, aby lék byl dostupný, protože sebelepší patentově chráněný přípravek mu nepomůže, pokud je neúnosně drahý. K masovému rozšíření moderních léků obvykle dojde až tehdy, kdy se po ukončení patentové ochrany objeví generické ekvivalenty, které začnou stlačovat cenu dolů.

Ostrá konkurence

Generické léky vytvářejí pro velké nadnárodní farmaceutické koncerny velmi ostrou konkurenci. Nutí totiž výrobce takzvaných originálních léků k zlevňování jejich přípravků.

V zápalu konkurenčního boje lze pak slyšet nejrůznější argumenty o údajně nižší kvalitě generik léků, přestože se všechny léky na našem trhu řídí jednotnými pravidly Evropské unie.

Občasná prohlášení o zastaralosti generických léků jsou také nepřesvědčivá. Lék, který je do posledního okamžiku platnosti patentu propagován jako inovativní, se přece nestane přes noc zastaralým jenom proto, že projde platnost patentu.

Václav Rejholec, předseda představenstva České asociace farmaceutických firem a ředitelem vnějších vztahů společnosti Zentiva, Hospodářské noviny

Josef Novák

Nejlepší by bylo, kdyby zaměstnanci Zentivy pracovali zdarma, potom by mohly být její výrobky za 10 Kč. Tomu bych řekl zásadní řešení. Léta jsme si my důchodci na zdravotní platili a nyní abychom dopláceli znovu, protože ta mladá generace musí mít vysoké platy.

Tomáš Klkáň

Jasně jde v Evropě se sociálním cítěním o vítězství socialismu. Ať vše zaplatí bohatí. Nejdříve tedy zaplatí příšerně drahý výzkum. Potom zaplatí vývoj nových technologií na výrobu nového léku. Tyto zaplacené nové poznatky se stanou obecným majetkem. Proč by měl někdo platit jejich horentně drahé léky? Koupíme generika, ta jsou za polovinu. No a bohatí se namíchou a jdou investovat jinam. S sebou si odnesou nejen peníze a zakázky, ale odvedou i vzdělané lidi, kterké platí oni, ne my… Nám zbyde bída, svrab a neštovice… Ubohá země.


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?