Dědičné sklony k obezitě dostaly jasnější obrysy díky nejnovějšímu objevu britských vědců. Tým vedený Andrewem Hattersleyem z exeterské Peninsula Medical School prokázal, že pokud zdědíme po obou rodičích určitou variantu genu FTO, znamená to pro nás v průměru tři kilogramy tělesné hmotnosti navíc.
„Obézní“ varianta genu nám přidává na váze už od dětství. Zprávu o objevu přinesl týdeník Science.
Nález „genu obezity“ ohlásili vědci už mnohokrát. Následně ale vždycky ze svých ambiciózních prohlášení výrazně slevili. Odhalené geny nesehrávaly tak důležitou roli, jak se původně zdálo. V případě „obézní“ varianty genu FTO nic podobného nehrozí.
„Tahle studie byla provedena na 39 000 dobrovolnících. Není pochyb o tom, že její výsledky jsou správné,“ prohlásil na adresu britských badatelů americký genetik Francis Collins. ředitel amerického National Human Genome Research Institute.
Vědci z Hettersleyovy laboratoře původně pátrali po genech, které se podílejí na vzniku cukrovky II. typu. Onemocnění postihuje obézní pacienty, jejichž tělo přestane poslouchat pokyny přinášené hormonem inzulinem. Britští genetici vyšetřili dědičnou informaci 2500 diabetiků a 3000 zdravých dobrovolníků. U každého prověřili zhruba půl milionu variant DNA a následně sledovali, zda se některý „rys“ dědičné informace nevyskytuje nápadně častěji u pacientů s cukrovkou.
Tak narazili na variantu genu FTO, která se odlišuje od standardní verze genu jediným písmenem genetického kódu. Při podrobnějším pohledu se ukázalo, že gen nepřispívá ke vzniku cukrovky tím, že by přímo zasahoval do činnosti hormonu inzulinu. Významně se však podílí na zvýšení tělesné hmotnosti.
Genetici pojali podezření, že tato varianta genu FTO nemusí přidávat kilogramy jen pacientům s cukrovkou a rozjeli rozsáhlé pátrání. „Pátrali jsme po mutaci genu FTO ve všech vzorcích DNA, které jsme dokázali sehnat,“ řekl Andrew Hattersley časopisu Science.
Ukázalo se, že zhruba každý šestý Evropan zdědil „obézní“ variantu genu FTO po obou rodičích. Neodsuzuje ho to k obezitě bezpodmínečně. Rozhodují i další faktory (životní styl a zřejmě i souhra dalších genů). Ale příspěvek mutace genu FTO je nezanedbatelný: zvyšuje riziko obezity asi o dvě třetiny.
Zatím není jasné, co všechno má gen FTO v lidském organismu na starosti. To se zřejmě záhy změní, protože po „horké stopě“ okamžitě vyrazilo hned několik špičkových genetických týmů. Poznání funkcí genu FTO by mohlo lékařům dovolit, aby pochopili základní mechanismy vzniku obezity a vyvinuli nové metody boje s ní.
Jaroslav Petr, Lidovky.cz