Guinea vyhlásila mimořádný stav kvůli ebole

14. 8. 2014 8:06
přidejte názor
Autor: Redakce
Guinejský prezident Alpha Condé ve středu vyhlásil národní mimořádný stav kvůli šíření eboly. Soubor devíti opatření zahrnuje například zesílení kontroly a prevence, omezení pohybu nakažených osob i zákaz převozu těl obětí, informovala agentura AFP.


Mimořádný stav kvůli ebole obdobně vyhlásila už před týdnem ve své zemi liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová a od úterý platí také v části Siery Leone.

Kvůli šíření eboly v západní Africe vyhlásila Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) minulý pátek stav ohrožení, což jí po celém světě umožňuje vyhlašovat karanténu, zavírat hranice nebo omezovat mezinárodní cestovní ruch.

„S ohledem na to, že Guinea je signatářem stanov WHO, vyhlašuji v Guinejské republice národní sanitární mimořádný stav kvůli virovému onemocnění ebola,“ oznámila prezidentka.

Omezen má být pohyb osob, které mají být podrobovány zdravotním kontrolám na pozemních komunikacích, v přístavech i na letištích. Zdravotnické úřady a bezpečnostní síly mají kontrolovat všechny hraniční přechody do africké země.

Mobilizovány byly zdravotní síly i bezpečnostní a obranné složky, které mají bojovat s nemocí. Všechny osoby s podezřením na nákazu budou hospitalizovány a nebudou propuštěny, dokud nebudou k dispozici výsledky laboratorních testů. Lidé, kteří přišli do styku s infikovanými nesmí během období pozorování opustit místo svého bydliště.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu ohlásila 128 nových případů nákazy smrtelným virem ebola a 56 nových úmrtí v západní Africe, a to za pouhé dva dny mezi 10 a 11. srpnem. Celkový počet obětí tak od vypuknutí nemoci v březnu tohoto roku vzrostl na 1069. Celkový počet infikovaných v nejvíce postižených zemích Libérii, Guineji a Sieře Leone čítá již 1975 osob.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká.

Epidemie je podle odborníků nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. V Africe se už nakazil také jeden Evropan. Španělský duchovní brzy po svém převozu do Madridu infekci podlehl.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?