Určení nadstandardu zákonem požaduje ODS a souhlasí s tím i VV. Občanští demokraté to zdůvodňují tím, že takový postup je v souladu s ústavou. „Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Ta varianta, která je ústavně-právně jistější, znamená dost výrazné zpomalení toho procesu, jestli v něm mají být dělány nějaké změny, ale nebude to žádná tragédie,“ nastínil Heger pro ČTK.
Pokud by vymezení nadstandardu vyšlo vyhláškou, mohly by se průběžně každý rok měnit podle toho, jak se do praxe dostanou nové léčebné metody. To by podle Hegera pro pacienty bylo výhodnější. Pokud by byly stanoveny zákonem, musel by změnu vždy znovu projednat parlament, zatímco vyhlášku může ministr vydat sám.
Diskuse proběhne ve zdravotním výboru
Heger se chystá předložit zdravotnímu výboru obě varianty, očekává, že právě tam proběhne diskuse. Vymezení standardu a nadstandardu ministerskou vyhláškou ale jasně odmítá ODS.
„Tato věc není v souladu s ústavou a dlouhodobou udržitelností takové právní úpravy po několik volebních období,“ uvedl předseda zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS).
Heger spoléhá na profesory z „Purkyňky“
Česká lékařská komora již v minulosti dala ministrovi najevo, že se chce stát garantem tvorby standardů zdravotní péče. Její šéf Milan Kubek to dokonce již nabídl předsedům koaličních stran. Heger je připraven záležitost s ČLK konzultovat, spoléhá ale více na profesory z Purkyňovy společnosti. S ČLK počítá jako s jedním z hlasů.
Šťastný nesouhlasí s tím, aby ČLK měla hlavní slovo v definici standardů. Určit by se podle něj měly v dohadovacím řízení, kterého se zúčastní i zástupci pojišťoven a také například stomatologická a lékárnická komora.
O návrhu ČLK čtěte ZDE
Měla by být definice standardu a nadstandardu upravena zákonem, nebo vyhláškou? Hlasujte v naší anketě na homepage Zdraví.Euro.cz nebo ZDE.