Nyní hradí péči zřizovatelé, přestože rodiče nebyli zbaveni vyživovací povinnosti. Platba je má „přitlačit“ k tomu, aby spolupracovali na urychleném návratu dítěte domů, nebo dali souhlas s jeho urychleným umístěním do náhradní rodiny. Návrh je na vládním webu.
Podle připravené vyhlášky zaplatí rodiče nebo zákonní zástupci dítěte příspěvek na dítě do jednoho roku věku 45 korun za den, od jednoho roku do tří let 50 korun a od tří let 55 korun. Platit má i průvodce dítěte, platba je jednotná 150 korun za den.
Příspěvek na zaopatření dítěte je na stravování, ubytování, ošacení a výchovnou činnost. Částky jsou stanoveny na základě praktických zkušeností zařízení a vycházejí z takzvané stravovací jednotky.
Dětské domovy pro děti do tří let, tedy kojenecké ústavy, spadají pod ministerstvo zdravotnictví. Příští rok by měly přejít pod ministerstvo práce a sociálních věcí a do konce roku 2013 by měly být zcela zrušeny. Do té doby má vzniknout program na podporu původních rodin i síť pěstounských rodin, které budou připraveny převzít děti i na krátkodobý pobyt.
Podle zákona o výkonu ústavní a ochranné výchovy mají rodiče povinnost přispívat na zaopatření dítěte i ve věku od tří do 18 let. Ústavy pro tuto věkovou kategorii spravuje ministerstvo školství.
Heger ve zprávě pro vládu uvádí jako přínos nové právní úpravy to, že stoupnou příjmy zařízení na provoz a zároveň klesnou jejich náklady na péči o umístěné děti. Navíc lze podle ministra očekávat, že osoby povinné výživou se pokusí řešit situaci tím, že převezmou dítě do své péče. Očekává tedy pokles počtu dětí v dětských domovech a úspory pro poskytovatele péče.
Na konci loňského roku bylo v 34 kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do tří let 1513 dětí, celkem je v těchto zařízeních 1963 míst. Propuštěno bylo 2085 dětí, z nich 54 procent do vlastní rodiny. Více než čtvrtina propuštěných dětí byla v ústavu déle než rok.
K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, která zastupuje práva dětí.